Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. MOSKWA NAD RZEKĄ HUDSON

MOSKWA NAD RZEKĄ HUDSON

Moscow on the Hudson
komedia, USA, 1984, 115 min.
reżyseria: Paul Mazursky
obsada: Alejandro Rey, Cleavant Derricks, Maria Conchita Alonso, Robin Williams
Premiera w Ale kino+: 21.10.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 38 miejsce w rankingu

Słodko-gorzki film o rosyjskim muzyku, który w Ameryce chce odnaleźć swoje - lepsze niż ojczyste - miejsce na ziemi z nominowanym za tę rolę do Złotego Globu Robinem Williamsem.

Vladimir Ivanoff (Robin Williams) jest rosyjskim saksofonistą, który z braku alternatywy - nie za wiele ich było w Związku Radzieckim dla muzyków jazzowych - grywa w cyrku. Pewnego dnia ów cyrk przyjeżdża na występy do Nowego Yorku. Łatwo się domyślić, jaki szok przeżywają Rosjanie na widok dwudziestu rodzajów kawy w amerykańskim sklepie. Udający cyrkowego klauna przyjaciel Ivanoffa postanawia zostać w tym raju, ale w ostatniej chwili brakuje mu odwagi. Większą brawurą wykazuje się Vladimir i to on właśnie staje się nieformalnym obywatelem tej Ziemi Obiecanej emigrantów. Jego życie kręci się z początku wokół domu towarowego Bloomigdale'a - Rosjanin zaprzyjaźnia się z czarnoskórym ochroniarzem Lionelem Witherspoonem (Cleavant Derricks) i zakochuje w Lucii (Maria Conchita Alonso), włoskiej sprzedawczyni. Jednak Lucia marzy o poślubieniu "prawdziwego Amerykanina", a Vladimir szybko orientuje się, że nie tak łatwo może nim się stać. Ameryka, która z daleka wyglądała jak Eden, z bliska okazuje się zaśmieconą, szarą poczekalnią pełną kandydatów na przyszłych Amerykanów.

Jeśli postać Vladimira przekonuje i porusza to głównie dlatego, że reżyser PAUL MAZURSKY wyposażył ją we własne spostrzeżenia i wspomnienia swojej rodziny (sam pochodzi z rodziny żydowskich imigrantów z Rosji). Nie pomniejsza to jednak zasługi Robina Williamsa, odtwórcy głównej roli, który specjalnie na potrzeby filmu nauczył się podstaw rosyjskiego i gry na saksofonie, a dzięki postaci Ivanoffa otrzymał nominację do Złotego Globu. Nic dziwnego - Williams znakomicie potrafił pokazać początkowy zachwyt nowym krajem i późniejsze przygniecenie poczuciem obcości, zachłyśnięcie się wolnością oraz bolesne poczucie bezdomności. Vladimir przechodzi przez kolejne emigracyjne szczeble, coraz sprawniej porusza się w obcym kraju, ale wciąż szuka ludzi, którzy zastąpią mu rodzinę. Upłynie sporo czasu zanim w wielonarodowym tyglu okaże się to możliwe.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...