Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. MOST NA RZECE KWAI

MOST NA RZECE KWAI

Bridge on the River Kwai
dramat wojenny, Wlk. Brytania/USA, 1957, 156 min.
reżyseria: David Lean
obsada: Alec Guinness, Jack Hawkins, Sessue Hayakawa, William Holden
Premiera w Ale kino+: 13.09.2004 r.
5.00
343
10 głosy | 385 miejsce w rankingu

"Most na rzece Kwai" to żelazny klasyk wojennej epiki. Nagrodzony siedmioma Oscarami (w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oraz za rolę Aleca Guinnessa) obraz był jedną z najbardziej spektakularnych produkcji przełomu lat 50. i 60.

Film zrealizowany został z rozmachem porównywalnym z cieszącymi się ówcześnie wielką popularnością hollywoodzkimi gigantami historycznymi. Brytyjski reżyser DAVID LEAN oprócz wystawnej inscenizacji miał jednak do zaproponowania nieporównanie wyższy poziom intelektualny i artystyczny, niż twórcy amerykańskich kostiumowych superprodukcji. W rezultacie powstał film pod każdym względem wyjątkowy - atrakcyjny, porywający również dziś, mimo tego, że od premiery upłynęło niemal pół wieku.

Akcja toczy się podczas II Wojny Światowej w południowo-wschodniej Azji. W japońskim obozie jenieckim w nieludzkich warunkach przetrzymywani są alianccy żołnierze. Komendant obozu, okrutny pułkownik Saito (Sessue Hayakawa) otrzymuje od zwierzchników rozkaz wybudowania strategicznego mostu na biegnącej przez środek tropikalnej dżungli rzece. Japończyk zapędza do morderczej pracy jeńców. Znajduje jednak godnego i trudnego przeciwnika w osobie pułkownika Nicholsona (Alec Guinness), który pełni funkcję dowódcy osadzonych w obozie aliantów. Ekscentryczny brytyjski oficer walczy z Saito nie tyle o wolność, co o honor i godność upodlonych żołnierzy. Budowa mostu staje się obsesją Nicholsona - poprzez realizację tego niemal niewykonalnego zadania, Anglik stara się coś udowodnić traktującym jeńców jak zwierzęta Japończykom. Prowadząc swoją grę z pułkownikiem Saito, bohater nie zdaje sobie sprawy, że w okolicy działa oddział brytyjskich komandosów, których zadanie polega na niedopuszczeniu do ukończenia budowy mostu.

"Most na rzece Kwai" oparty jest na powieści Pierre'a Boulle (późniejszego autora "Planety małp"). Francuski pisarz wykorzystał w książce własne przeżycia z japońskiego obozu jenieckiego, do którego trafił w Indochinach podczas II Wojny Światowej. Scenariusz na podstawie powieści napisali Michael Wilson i Carl Foreman. Obydwaj scenarzyści figurowali w latach 50. na czarnej liście Komisji do Badania Działalności Antyamerykańskiej. Jak wielu innych ludzi kina o lewicowych i komunistycznych poglądach, zarówno Wilson jak i Foreman objęci byli zakazem pracy w zawodzie. Nie mogli w związku z tym zostać wymienieni w czołówce filmu jako autorzy scenariusza. Nie mogli także pojawić się na oscarowej gali, aby odebrać Nagrodę Akademii za "Most na rzece Kwai" - Oscara przyjął, więc oficjalny scenarzysta filmu, Pierre Boulle. Pikanterii tej mistyfikacji dodawał fakt, że francuski pisarz nie mówił nawet słowa po angielsku. Tymczasem w 1984 roku, w ramach naprawy krzywd, "błędów i wypaczeń" z okresu mccarthyzmu, Amerykańska Akademia przyznała Wilsonowi i Foremanowi zasłużone Oscary - żaden ze scenarzystów nie dożył jednak tej chwili.
SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.