Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Motyl i skafander

Motyl i skafander

Le scaphandre et le papillon
biograficzny, Francja/USA, 2007, 108 min.
reżyseria: Julian Schnabel
obsada: Anne Consigny, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze, Mathieu Amalric, Max von Sydow
Premiera w Ale kino+: 12.02.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 75 miejsce w rankingu
Motyl i skafander

Poruszająca historia redaktora naczelnego francuskiego pisma Elle, który mimo paraliżu całego ciała dokonuje rzeczy niezwykłej: mrugając powieką, dyktuje książkę o swoim życiu. Film zdobył m.in. nagrody za reżyserię i zdjęcia na festiwalu w Cannes, dwa Złote Globy i cztery nominacje do Oscara.

Jean-Dominique Bauby (Mathieu Amalric), bogaty, uwielbiany przez kobiety redaktor naczelny francuskiego pisma Elle, na skutek wylewu krwi do mózgu zostaje całkowicie sparaliżowany. Może jedynie poruszać lewą powieką, która pozwala mu utrzymywać szczątkowy kontakt ze światem. Jean-Dominique jest świadomy swojego stanu, czuje się jak tytułowy motyl zamknięty w szczelnym skafandrze, z którego już nigdy się nie wydostanie. Mimo to decyduje się przełamać swoją samotność: posługując się powieką (dyktuje tekst, mrugając na wybraną literę alfabetu), pisze poruszającą książkę o sensie życia.

Oparta na faktach, przejmująca opowieść o człowieku, który w jednej chwili traci wszystko, czym żył, i staje się więźniem własnego ciała. Reżyserem filmu jest JULIAN SCHNABEL ("Basquiat - Taniec ze śmiercią", "Zanim zapadnie noc"), ceniony także jako malarz i rzeźbiarz. Scenariusz został oparty na autobiograficznej książce Bauby'ego pod tym samym tytułem. Autorem zdjęć, które w wyjątkowy sposób oddają wewnętrzny świat bohatera, jest światowej sławy polski operator, dwukrotnie nagrodzony przez Amerykańską Akademię Janusz Kamiński ("Lista Schindlera", "Szeregowiec Ryan"). W roli głównej wystąpił uhonorowany za tę kreację Cezarem, Mathieu Amalric ("Królowie i królowa", "Monachium", "007 Quantum of Solace").

"Motyl i skafander" zdobył w sumie 40 nagród - w tym nagroda BAFTA (najlepszy scenariusz adaptowany), dwa Złote Globy (najlepsza reżyseria, najlepszy film zagraniczny), dwa Cezary (najlepszy aktor, najlepszy montaż), nagrody w Cannes za reżyserię i zdjęcia, Złotą Żabę na Camerimage oraz cztery nominacje do Oscara (najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia, najlepszy scenariusz adaptowany i montaż).

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Operatorzy - Motyl i skafander (materiał wideo 14:40 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Operatorzy

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...