Ale kino+
alekino+
Film. Moulin Rouge

Moulin Rouge

Moulin Rouge!
musical, USA/Australia, 2001, 124 min.
reżyseria: Baz Luhrmann
obsada: Ewan McGregor, Jim Broadbent, John Leguizamo, Nicole Kidman
Premiera w Ale kino+: 9.01.2014 r.
4.20
343
21 głosy | 18 miejsce w rankingu
Moulin Rouge
© Fox

Zrealizowany z ogromnym rozmachem, dopracowany choreograficznie musical Baza Luhrmanna z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem.

Ubogi pisarz Christian (Ewan McGregor) zakochuje się w pięknej Satine (Nicole Kidman), gwieździe najsłynniejszego i najbardziej skandalizującego klubu nocnego w Paryżu. Ich miłość zostaje wystawiona na wielką próbę. W zmysłowej artystce zakochuje się bowiem bogaty książę (Richard Roxburgh) i od jej uległości uzależnia finansowanie "Moulin Rouge".

"Świat jest kabaretem, a życie grą toczącą się na jego scenie" - mówił BAZ LUHRMANN. W jego "Moulin Rouge" nie chodzi o fabułę, a o muzykę, która jest tu najistotniejsza. Duże wrażenie robią trzy sceny: odśpiewanie "Smells Like Teen Spirit" Nirvany, "Roxanne" The Police i rozśpiewany dialog kochanków, przerzucających się cytatami ze znanych przebojów z "All You Need Is Love" na czele. Reżyser dokonał śmiałego zabiegu - przeniósł kilkanaście przebojów lat 90. do Paryża końca XIX wieku, ale tak naprawdę czas jest dla niego sprawą umowną. "Moulin Rouge" ma bowiem niewiele wspólnego z końcem XIX stulecia (bohema, nocne kluby, kankan i absynt), a więcej z baśniowym "zawsze i wszędzie", dziejącym się w przepysznej scenografii, wśród wyraźnie scharakteryzowanych i skontrastowanych bohaterów. Trzeba jednak zaznaczyć, że w filmie pojawiają się autentyczne postacie tamtych czasów, jak choćby Toulouse-Lautrec (John Leguizamo). Jest to ukłon reżysera w stronę minionej epoki, która, jak żadna inna, obfitowała w cudaków i oryginałów.

Zrealizowane z ogromnym rozmachem, dopracowane choreograficznie ujęcia robią niesamowite wrażenie. Przenosimy się w świat fantazji, w którym wszystko jest możliwe, czas i przestrzeń odchodzą na dalszy plan i liczy się tylko widowisko. Jak w "Show Must Go On" Queen, również cytowanym w filmie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...