Ale kino+
alekino+
Film. MULATKA

MULATKA

Métisse
komedia, Francja/Belgia, 1993, 91 min.
reżyseria: Mathieu Kassovitz
obsada: Hubert Kounde, Julie Mauduech, Mathieu Kassovitz, Vincent Cassel
Premiera w Ale kino+: 20.04.2004 r.
3.00
343
3 głosy | 742 miejsce w rankingu

Pochodząca z Karaibów mulatka Lola (Julie Mauduech) ma dwóch kochanków. Pierwszy to Jamal (Hubert Koundé), czarnoskóry muzułmanin, bogaty i kulturalny młodzieniec z rodziny afrykańskich dyplomatów. Drugim kochankiem jest Felix (Mathieu Kassovitz), Żyd, ubogi chłopak z ulicy, zarabiający jako kurier rowerowy.

Sytuacja wieloetnicznego, miłosnego trójkąta komplikuje się, kiedy Lola zachodzi w ciążę. Pytanie, które zadaje sobie cała trójka brzmi oczywiście: kto jest ojcem? Dziewczyna być może zna odpowiedź, ale nawet, jeżeli tak jest w istocie, nie zamierza jej wyjawić. Tymczasem Jamal i Felix zaczynają desperacką rywalizację o względy ciężarnej kochanki - każdy z nich jest przekonany, że Lola nosi właśnie jego dziecko.

Debiut fabularny cudownego dziecka kina francuskiego, MATHIEU KASSOVITZA, autora "Nienawiści" i "Gothiki". Kassovitz swój pierwszy film fabularny napisał, wyreżyserował i zagrał w nim główną rolę. Debiut ten narobił nad Sekwaną sporo zamieszania. 26-letni artysta został nominowany do Cezara i to zarówno jako reżyser jak i aktor. "Mulatka" to lekka i po francusku błyskotliwa komedia, jednak dla Kassovitza farsowa, zabawna fabuła była nie tyle celem samym w sobie, co pretekstem do pokazania rasowych napięć i społecznych kontrastów będących codziennością współczesnego, wieloetnicznego Paryża. Młody reżyser miał już wkrótce powrócić do tego tematu w swojej słynnej, wielokrotnie nagradzanej "Nienawiści" - szokującym obrazie tzw. trudnych przedmieść, ubogich dzielnic zamieszkanych przez arabskich i afrykańskich emigrantów. Jedną z głównych ról w tym filmie powierzył czarnoskóremu aktorowi Hubertowi Koundé, który w "Mulatce" wcielił się w Jamala. Niektórzy krytycy wypominali filmowi Kassovitza fabularne podobieństwa do "She's Gotta have it" Spike Lee. "To co, że nazywają mnie francuskim Spikem Lee - bronił się reżyser - czytałem, że Spike'a nazywają Czarnym Woodym Allenem".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...