Ale kino+
alekino+
Film. Musimy porozmawiać o Kevinie

Musimy porozmawiać o Kevinie

We Need to Talk About Kevin
dramat/thriller, Wlk. Brytania/USA, 2011, 107 min. 16
reżyseria: Lynne Ramsay
obsada: Ezra Miller, John C. Reilly, Tilda Swinton
Premiera w Ale kino+: 6.09.2018 r.
5.00
343
5 głosy | 30 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
00:20
wtorek23 lipca
Przypominajka
Musimy porozmawiać o Kevinie

Kevin jest synem Evy (Tilda Swinton) i Franklina (John C. Reilly), który od pierwszych dni życia wystawia cierpliwość matki na najcięższe próby. Jako niemowlę jest nadpobudliwy i płaczliwy. Jako przedszkolak (Rock Duer) - złośliwy i niegrzeczny. Późniejsze zachowania Kevina (Jasper Newell) coraz trudniej zrzucić na temperament czy nazwać typowymi chłopięcymi wybrykami, jak chciałby jego ojciec.

Niemal każdy postępek chłopaka jest wymierzony w Evę. Próbuje ją na przemian zezłościć, zawstydzić, doprowadzić do załamania nerwowego albo furii. Pewnego dnia kompletnie wyprowadzona z równowagi kobieta łamie Kevinowi rękę. Chłopak triumfuje. Widząc poczucie winy matki, osiąga cel. W wieku 15 lat posuwa się jednak jeszcze dalej. Dopuszcza się czynu, którego Eva, choć doświadczona przez okrucieństwo syna, nie przewidziała.

"Musimy porozmawiać o Kevinie" to autorska adaptacja głośnej powieści Lionel Shriver, którą określano mianem książkowej formy antykoncepcji. Tragiczną historię toksycznej, podszytej nienawiścią relacji matki i demonicznego syna na ekran podjęła się przenieść LYNNE RAMSAY, która była jednocześnie jednym z producentów wykonawczych filmu, reżyserką i autorką scenariusza, w pisaniu którego wsparł ją mąż, muzyk Rory Kinnear. Ramsay wybrała książkę Shriver, uważając ją za najoryginalniejszą powieść, jaką czytała w ostatnich latach. Rzadko sięgająca po literaturę współczesną reżyserka tłumaczyła: - To nowa klasyka. Porusza temat tabu, prawie wcale nieuwzględniany w sztuce, a już na pewno w nie w filmie: - co, jeśli nie udaje ci się nawiązać dobrych relacji z własnym dzieckiem?.

Szkocka reżyserka, mająca na koncie m.in. nagradzane: "Nazwij to snem" czy "Morvern Callar" z Samanthą Morton, nie miała problemów z pozyskaniem do współpracy uznanych aktorskich osobowości. John C. Reilly, występujący w roli męża Evy tak wspomina kooperację z Ramsay: - Lynne, jest jedną z tych osób, z którą naprawdę chciałem pracować. Posiada artystyczne spojrzenie i wyjątkową umiejętność wydobywania prawdy z obrazu. Uważnie słucha aktorów, mówi im, czego poszukuje, na czym jej zależy, a następnie daje im możliwość zrealizowania tego. Oprócz Reilly'ego w pierwszoplanowej roli wystąpiła jak zawsze rewelacyjna Tilda Swinton, laureatka Oscara za rolę w thrillerze prawniczym Tony'ego Gilroya "Michael Clayton". Dzięki kreacji Evy imponująca kolekcja laurów przemysłu filmowego aktorki powiększyła się o Europejską Nagrodę Filmową. Nominowana była także m.in. do nagrody BAFTA oraz Złotego Globu. Ann Hornaday z "The Washington Post" opisała występ Swinton w następujących słowach: - Udręczona, skruszona oraz niemal ubezwłasnowolniona przez poczucie winy i żalu przez większość filmu, Eva w wykonaniu Swinton to jedna z najlepszych kreacji w tym sezonie. Kevina-nastolatka zagrał Ezra Miller ("City Island", "Kolejny szczęśliwy dzień"), młody, dobrze zapowiadający się aktor o charakterystycznej urodzie, nominowany za rolę okrutnego syna do British Independent Film Award.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+


ALE KINO+ POLECA

12.55
SOBOTA20 lipca
Siła i honor
Siła i honor

Lata 50. XX w. 21-letni czarnoskóry Carl zaciąga się do amerykańskiej marynarki wojennej.…

15.15
SOBOTA20 lipca
Urodzeni zwycięzcy
Urodzeni zwycięzcy

Obdarzony talentem pokerowym Gerry poznaje Curtisa, który również kocha hazard, ale w…

18.10
SOBOTA20 lipca
Zazdrość
Zazdrość

Nathalie P?cheux, nauczycielka, rozwiodła się z mężem. Kobieta, która zawsze była…SERIALE

W pułapce 2

Kontynuacja rewelacyjnego islandzkiego serialu "W pułapce".


Coincoin i Nieludzie

Szalony francuski serial komediowy. Cztery lata po premierze "Małego Quinquina"...


Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.