Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. MUSUJĄCY CYJANEK

MUSUJĄCY CYJANEK

Sparkling Cyanide
film kryminalny, Wlk. Brytania, 2003, 96 min.
reżyseria: Tristram Powell
obsada: Justin Pierre, Kenneth Cranham, Lia Williams, Rachel Shelley
Premiera w Ale kino+: 1.04.2004 r.
343

Druga, po telewizyjnym filmie Roberta Michaela Lewisa z 1983, adaptacja powieści "Rosemary znaczy pamięć" ("Sparkling Cyanide", znana też pod tytułem "Remembered Death") mistrzyni kryminału Agathy Christie.

W pierwszej ekranizacji akcja została przeniesiona do współczesnej Kalifornii. W filmie Powella wydarzenia toczą się, podobnie jak w literackim oryginale, w Anglii w czasie II Wojny Światowej. W centrum fabuły znajduje się postać Rosemary Barton (Rachel Shelley) - angielskiej damy z towarzystwa. Podczas wydanego w eleganckiej londyńskiej restauracji urodzinowego przyjęcia jubilatka umiera zatruta cyjankiem potasu rozpuszczonym w szampanie. Z braku lepszego wyjaśnienia policja przyjmuje hipotezę o samobójstwie, choć nikt nie potrafi wskazać przekonującego motywu, który mógłby popchnąć Rosemary do tak desperackiego kroku. Z biegiem czasu George (Kenneth Cranham), mąż rzekomej samobójczyni, nabiera coraz mocniejszego przekonania, że padła ona ofiarą zbrodni. W rocznicę śmierci Rosemary wdowiec wydaje poświęcone jej pamięci przyjęcie i zaprasza na nie wszystkich, którzy byli obecni na feralnych urodzinach. George podejrzewa, że wśród świadków śmierci jego żony kryje się morderca - rocznicowe spotkanie jest w istocie prowokacją, która ma na celu zdemaskowanie truciciela. Tymczasem podczas przyjęcia powtarza się sytuacja sprzed roku - do szampana jednego z biesiadników znów ktoś dosypał cyjanku.

Powieści Agathy Christie uznawane są za niemal gotowe scenariusze filmowe. "Sparkling Cyanide" potwierdza tę opinię - to stylowy, klasyczny kryminał, dobrze przyjęty przez fanów pisarki, którzy z zadowoleniem odnotowali dochowanie przez reżysera TRISTRAMA POWELLA i scenarzystkę Laurę Lamson wierności literackiemu pierwowzorowi.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...