Ale kino+
alekino+
Film. MYRA BRECKINRIDGE

MYRA BRECKINRIDGE


komedia, USA, 1970, 94 min.
reżyseria: Michael Sarne
obsada: John Huston, Mae West, Raquel Welch, Rex Reed
Premiera w Ale kino+: 23.08.2008 r.
1.00
343
1 głosy | 610 miejsce w rankingu

Wielu krytyków zalicza "Myrę Breckinridge" do ścisłej czołówki najgorszych filmów, jakie kiedykolwiek nakręcono. Słowo "kontrowersja" mogłoby być alternatywnym tytułem tego obrazu.

W "Myrze Breckinridge" wszystko jest kontrowersyjne, począwszy od skandalizującego pierwowzoru literackiego Gore'a Vidala, przez ekstrawagancką obsadę, w której Mae West spotkała się z Raquel Welch, skończywszy na kontrowersjach dotyczących śmiałych scen erotycznych. Spory, czy "Myra Breckinridge" jest niedocenionym arcydziełem Nowego Hollywood, czy też kompletną szmirą trwają, zaś jedyne, co o filmie można powiedzieć bez żadnych wątpliwości, to że jest jedyny w swoim rodzaju.

Myrę Breckinridge poznajemy jako Myrona Breckinridge (krytyk filmowy Rex Reed), zafascynowanego kinem, zwłaszcza Złotym Wiekiem Hollywood, transseksualistę, który marzy o zmianie tożsamości. Plany udaje się ziścić w Europie, gdzie Myron przechodzi operację zmiany płci i jako ponętna Myra (Raquel Welch) powraca do Kalifornii. Bohaterka pierwsze kroki kieruje do szkoły aktorskiej swego wuja, trzeciorzędnego filmowego kowboja nazwiskiem Buck Loner (w tej roli wielki reżyser John Huston). Myra podaje się za wdowę po rzekomo zmarłym Myronie i utrzymuje że należą jej się udziały w rodzinnym interesie. Te plany spalają jednak na razie na panewce, poza tym prawdziwą misją bohaterki jest... danie nauczki rodzajowi męskiemu. Sojusznikiem w tej słusznej walce może okazać się niemłoda, ale wciąż pełna wigoru łowczyni talentów Leticia van Allen (Mae West), zaś ofiarami - student aktorskiej szkoły, przystojniak Rusty (Roger Herren) oraz jego dziewczyna Mary Ann (Farrah Fawcett).

Powieść Gore'a Vidala "Myra Breckinridge" ukazała się w 1968 roku. Stała się bestsellerem i jednym ze sztandarowych utworów obyczajowej rewolucji. Dwa lata później rozpoczęto ekranizację książki, ale Vidal szybko wycofał swoje nazwisko z projektu, oceniając że sprawy idą w niedobrym kierunku. I rzeczywiście, po premierze film został dosłownie zmiażdżony przez krytykę. Jednocześnie jednak "Myra Breckinridge" to obraz wobec którego nie da się przejść obojętnie - już choćby ze względu na wyjątkową obsadę. Jedną z głównych ról zagrał gigant reżyserii John Huston. Po 26 latach nieobecności w kinie na ekran wróciła tu hollywoodzka legenda Mae West i wystąpiła u boku erotycznego symbolu epoki, Raquel Welch, która jak potrafiła, starała się odegrać tytułową bohaterkę. Na drugim planie przewijają się m.in. Tom Selleck, Farrah Fawcett i Dan Hedaya oraz znany krytyk filmowy Rex Reed. Mało komu film przysłużył się w karierze; "Myra Breckinridge" zrobiła klapę i wywołała skandal, przy czym gwoździem do trumny była tu niesławna scena perwersyjnego, analnego gwałtu dokonanego przez Raquel Welch na muskularnym Rogerze Herrenie.

Reżyseria niedoświadczonego Anglika MICHAELA SARNE jest oględnie mówiąc ekstrawagancka, a wrażenie osobliwości potęgują fragmenty hollywoodzkich filmów z lat 30., którymi gęsto przetykana jest fabuła. Wszystko to razem składa się na film jedyny w swoim rodzaju: śmiały, perwersyjny, obrazoburczy, chwilami dziwaczny, prowokacyjny zarówno jeżeli chodzi o temat jak i campową estetykę, wciąż budzący mieszane uczucia - i nie słabnące zainteresowanie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...