Ale kino+
alekino+
Film. MYSTIC PIZZA

MYSTIC PIZZA


komedia romantyczna, USA, 1988, 101 min.
reżyseria: Donald Petrie
obsada: Adam Stroke, Annabeth Gish, Julia Roberts, Lili Taylor, Matt Damon, Vincent D'Onofrio
Premiera w Ale kino+: 1.12.2004 r.
5.00
343
20 głosy | 221 miejsce w rankingu

W pizzerii w Mystic, małym rybackim miasteczku w stanie Connecticut pracują trzy świeżo upieczone absolwentki liceum, które w ten sposób spędzają swoje ostatnie beztroskie lato przed wejściem w dorosłość.

Kat (Annabeth Gish) jest inteligentna i ambitna, a jej celem są studia w Yale. Potajemnie marzy jednak o wielkiej miłości. Opiekuje się dzieckiem miejscowego architekta, którego żona przebywa w Europie. To właśnie on, elokwentny absolwent Yale, wprowadzi Kat w świat seksu i namiętności. Siostra Kat, Daisy (Julia Roberts) ma zupełnie inne priorytety - od intelektu wyżej ceni walory ciała. Znudzona małomiasteczkową nudą za wszelką cenę usiłuje wyrwać się z prowincji, a sposobem na to ma być romans z bogatym, dobrze urodzonym studentem prawa Charlesem Gordonem Winsorem (Adam Stroke). Obie siostry przyjaźnią się z Jojo (Lili Taylor), która właśnie uciekła sprzed ołtarza swojemu narzeczonemu Billowi (Vincent D'Onofrio). Jojo kocha Billa, ale boi się zobowiązań, jednak jej chłopak, który nie uznaje przedmałżeńskiego seksu, nie zgadza się na związek bez przysięgi. Niedoszła mężatka marzy też, by poznać sekret sosu do pizzy przyrządzanego przez właścicielkę pizzerii panią Leonę (Canchata Farrell) i otworzyć własną restaurację.

"Mystic Pizza" to ciepła komedia romantyczna, dzięki której Hollywood końca lat 80. odkryło nie tylko reżysera DONALDA PETRIE, ale też 21-letnią wówczas Julię Roberts. Pierwszy film Donalda Petrie (syna znanego reżysera Daniela - "Szkoła wyrzutków" - i brata scenarzysty "Gliniarza z Beverly Hills" Daniela juniora) udowodnił przede wszystkim jego talent komediowy, który w późniejszych latach przyczynił się do sukcesu takich obrazów jak "Dwaj zgryźliwi tetrycy" czy "Jak stracić chłopaka w 10 dni". Krótkim epizodem zadebiutował też u Petriego nieznany wówczas Matt Damon, który kilka lat później dzięki rolom w takich filmach jak "Buntownik z wyboru" czy "Szeregowiec Ryan" znalazł się w aktorskiej pierwszej lidze. "Mystic Pizza" okazał się jednak przede wszystkim początkiem hollywoodzkiej kariery dla Julii Roberts - dzięki roli w tym filmie zakompleksiona dziewczyna z Georgii stała się idolką amerykańskich nastolatek, a chwilę później, po sukcesie "Stalowych magnolii" (1989), a zwłaszcza "Pretty Woman" (1990) zyskała już status megagwiazdy.

Film "Mystic Pizza" zebrał pochwały przede wszystkim dzięki urokliwej i pogodnej historii opowiadającej z głębokim wyczuciem o psychice kobiet u progu dorosłości (nad scenariuszem pracował m.in. sam Alfred Uhry, zdobywca nagrody Pulitzera za "Wożąc pannę Daisy"). I właśnie kobiece role są największym atutem tej romantycznej komedii. Postaci stworzone przez energiczną i pełną seksapilu Julię Roberts, upartą i błyskotliwą Annabeth Gish czy obdarzoną niezwykłym komediowym talentem Lili Taylor do dziś przekonują na ekranie witalnością, lekkością i psychologicznym autentyzmem.
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...