Ale kino+
alekino+
Film. MYSZ, KTÓRA RYKNĘŁA

MYSZ, KTÓRA RYKNĘŁA

The Mouse That Roared
komedia, Wlk. Brytania, 1959, 80 min.
reżyseria: Jack Arnold
obsada: David Kossoff, Jean Seberg, Peter Sellers, William Hartnell
Premiera w Ale kino+: 21.02.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 33 miejsce w rankingu

Tytułową "myszą, która ryknęła" jest malutkie, fikcyjne europejskie księstwo Grand Fenwick. To operetkowe, zacofane państewko stanęło właśnie na krawędzi bankructwa. Władczyni Grand Fenwick, Wielka Księżna Gloriana XII (Sellers w pierwszej roli) wpada na genialny pomysł wyjścia z kryzysu.

Jej miniaturowy kraj musi najechać potężne Stany Zjednoczone. Wojna zostanie oczywiście przegrana, a zwycięska Ameryka podbije Grand Fenwick i chcąc nie chcąc będzie musiała wziąć Księstwo na swoje utrzymanie. Premier państewka (Sellers po raz drugi) zatwierdza plan ataku. Licząca garstkę żołnierzy, zakuta w kolczugi i zbrojna w łuki armia książęca przeprawia się do Nowego Jorku. Głównodowodzący wojsk inwazyjnych generał Tully Bascombe (trzecia rola Sellersa) zamierza poddać się pierwszemu napotkanemu policjantowi. Ku zdziwieniu książęcych żołnierzy najazd nie napotyka na żaden opór - ulice Nowego Jorku są puste. Napastnicy nie wiedzą, że w mieście zarządzono właśnie próbny alarm jądrowy i wszyscy pochowali się w schronach. Zdezorientowani agresorzy przypadkiem natrafiają na profesora Alfreda Kokintza, konstruktora nowej, śmiercionośnej broni zwanej Bombą Q. Generał Boscombe bierze naukowca do niewoli i wywozi go wraz z córką (Jean Seberg, pamiętna z "Do utraty tchu" Godarda) oraz prototypem nowej bomby do Grand Fenwick. W ten sposób mieszkańcy księstwa wchodzą w posiadanie śmiertelnie niebezpiecznego oręża. Przerażeni Amerykanie proszą Grand Fenwick o rozpoczęcie negocjacji pokojowych - tyle, że teraz to Wielka Księżna będzie prowadzić je z pozycji siły.

"Mysz, która ryknęła" to obok "Doktora Strangelove" bodaj najzabawniejsza komedia o Zimnej Wojnie, jaką kiedykolwiek nakręcono. Oba filmy łączy zresztą nie tylko temat, lecz również osoba Petera Sellersa, który stworzył pamiętne role zarówno w "Dr Strangelove" jak i w "Myszy, która ryknęła". W tym drugim filmie Sellers wciela się w trzy różne postaci (w tym jedną żeńską) po raz kolejny potwierdzając swoją pozycję wśród największych komików ubiegłego stulecia.

Scenariusz "Myszy, która ryknęła" oparty został na satyrycznej powieści Leonarda Wibberley'a. Za kamerą stanął JACK ARNOLD, reżyser, który w latach 50. współtworzył klasykę amerykańskiego kina fantastyczno-naukowego. W dorobku Arnolda znajdują się takie otoczone dziś kultem kinomanów pozycje jak "Przybysze z przestrzeni kosmicznej", "Potwór z Czarnej Laguny" czy "Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejsza". Pikanterii całemu przedsięwzięciu dodał fakt, że w swoich filmach s.f. Arnold wielokrotnie odwoływał się do poczucia zagrożenia, które panowało w amerykańskim społeczeństwie w latach Zimnej Wojny. W "Myszy, która ryknęła" reżyser postanowił z tych lęków zakpić i przedstawić je w konwencji brawurowej, politycznej farsy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...