Ale kino+
alekino+
Film. NA BIAŁYM SZLAKU

NA BIAŁYM SZLAKU


film przygodowy, Polska, 1962, 74 min.
reżyseria: Andrzej Wróbel, Jarosław Brzozowski
obsada: Emil Karewicz, Kazimierz Talarczyk, Leon Niemczyk, Ryszard Kotys
Premiera w Ale kino+: 18.09.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 298 miejsce w rankingu

Jedyny polski film zrealizowany według scenariusza małżeństwa Centkiewiczów, pisarzy i podróżników. Na Grenlandii w ostatnich dniach wojny Polak i Niemiec solidaryzują się wobec śmiercionośnego żywiołu natury.

Pod koniec wojny niemiecki patrol niszczy aliancką stację meteorologiczną na Grenlandii. Przy życiu zostaje jednak dwóch żołnierzy: polski dowódca Sikora (Leon Niemczyk) i oberleutnant Weber (Emil Karewicz). W ekstremalnych warunkach, pozbawieni pomocy z zewnątrz mężczyźni wyuczoną nienawiść zastępują wkrótce solidarnością. Obaj też, w obliczu żywiołu natury, zdają sobie sprawę z bezsensowności wojny, w której każda ze stron - tak naprawdę - jest przegrana. Wkrótce Niemcy poddają się i kończy się wojna. Sikora i Weber nie mogą się jednak cieszyć z upragnionego pokoju. Alianci zaprzestają poszukiwań i zostawiają żołnierzy na lodowym pustkowiu.

Zrealizowany przez JAROSŁAWA BRZOZOWSKIEGO i ANDRZEJA WRÓBLA przygodowy dramat psychologiczny rozgrywający się w surowym pejzażu Grenlandii to jedyny jak dotąd film zrealizowany według scenariusza Aliny i Czesława Centkiewiczów, małżeństwa pisarzy i podróżników. Alina Centkiewicz (wyszła za Czesława w czasie wojny, w listopadzie w 1939 roku), uczestniczka Powstania Warszawskiego, była wiceprzewodniczącą Ligi Kobiet i członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (za to nagrodzono ją Orderem Uśmiechu). Jako szósta kobieta na świecie - a pierwsza w Polsce - zdobyła Antarktydę. Pierwszą wspólną z mężem książkę, "Odarpi, syn Egigwy", napisała w 1949 roku. Czesław Centiewicz był już wówczas autorem wielu prac naukowych i książek przygodowych, m.in. słynnej "Wyspy mgieł i wichrów", napisanej jeszcze przed wojną i przetłumaczonej na wiele języków. W 1932 roku zasłynął też jako kierownik pierwszej polskiej wyprawy polarnej na Wyspę Niedźwiedzią. Żonę poznał podczas podróży w Alpy.

Ekranizacji scenariusza "Na białym szlaku" Jarosław Brzozowski podjął się nieprzypadkowo, bowiem jako operator i reżyser filmów popularnonaukowych (a w czasie wojny pracownik Polskiej Kroniki Filmowej), w 1958 roku sam brał udział w wyprawie polarnej w ramach Międzynarodowego Roku Geofizycznego. Z podróży tej przywiózł zresztą pięć krótkometrażowych filmów, m.in. "Mały reportaż spod bieguna" czy "Notatki z rogatej ziemi". Na planie wspierał go Andrzej Wróbel, współpracownik m.in. Andrzeja Munka ("Zezowate szczęście"), Andrzeja Kondratiuka ("Hydrozagadka") czy Jerzego Skolimowskiego ("Ręce do góry").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...