Ale kino+
alekino+
Film. NA KRAWĘDZI

NA KRAWĘDZI


film sensacyjny, Polska, 1972, 85 min.
reżyseria: Waldemar Podgórski
obsada: Ignacy Machowski, Jolanta Bohdal, Tadeusz Janczar, Zygmunt Malanowicz
Premiera w Ale kino+: 20.11.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu

Mocne kino w PRL-owskim wydaniu. As polskiego wywiadu rozpracowuje w Niemczech imperialistyczny spisek wymierzony we Władzę Ludową.

Akcja toczy się w latach pięćdziesiątych. Polski kontrwywiad trafia na ślad grubszej prowokacji przygotowywanej w Niemczech. Sprawę rozpracowuje agent Ryszard Czernik (Zygmunt Malanowicz). Udając kuriera polskiej organizacji podziemnej wyjeżdża do Berlina Zachodniego i wnika we wrogie struktury. Trop prowadzi do Monachium. Czernik zostaje przez zachodnie wywiady poddany serii prób, ale wychodzi z nich zwycięsko. Dzięki temu poznaje uknuty przez rewizjonistyczne siły tajny plan wzniecenia w Polsce rozruchów, a nawet zbrojnego, antykomunistycznego powstania. Pozostaje jeszcze wrócić z tymi informacjami do kraju.

Scenariusz "Na krawędzi" oparty jest na szpiegowskiej powieści Mariana Reniaka. Tekst zekranizował WALDEMAR PODGÓRSKI. Reżyser pamiętany jest dziś przede wszystkim jako autor adresowanych do młodzieży "Czarnych stóp", ale w latach 60. i 70. uchodził w PRL-owskiej kinematografii za specjalistę od mocnego kina, historii szpiegowskich i filmów akcji. Podgórski zdobywał szlify jako drugi reżyser kultowego kryminału Stanisława Barei "Kapitan Sowa na tropie". Później zrealizował między innymi szpiegowski dramat "Hasło Korn" i wojenny kryminał "Morderca zostawia ślad".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...