Ale kino+
alekino+
Film. NA LINII OGNIA

NA LINII OGNIA

In the Line of Fire
thriller, USA, 1993, 124 min.
reżyseria: Wolfgang Petersen
obsada: Clint Eastwood, Dylan McDermott, John Malkovich, Rene Russo
Premiera w Ale kino+: 26.02.2003 r.
3.00
343
3 głosy | 776 miejsce w rankingu

Weteran amerykańskich tajnych służb specjalnych, Frank Horrigan (Clint Eastwood), przed 30 laty przeżył dramat, który zaważył na jego dalszej karierze i życiu osobistym. Do tej pory nie może się uwolnić od wspomnień feralnego dnia - 22 listopada 1963 roku, kiedy w Dallas dokonano zamachu na Johna Kennedy'ego.

Frankowi, członkowi bezpośredniej ochrony prezydenta, zabrakło wówczas doświadczenia, refleksu i odwagi. Dręczony wyrzutami sumienia, zmęczony i zrezygnowany wciąż jednak uchodzi za jednego z najlepszych w swym fachu.

Trzydzieści lat później, kiedy urzędujący prezydent USA zaczyna kampanię wyborczą, mnożą się pogłoski o planowanych zamachach. Horrigan zostaje wyznaczony do przewidzianych w takiej sytuacji działań operacyjnych. Pełniąc funkcję osobistego ochroniarza prezydenta odkrywa, że za pogróżkami stoi zawodowy morderca, mistrz kamuflażu, Mitch Leary (John Malkovich). Zabójca, znając przeszłość Horrigana, prowadzi z nim coraz bardziej wyrafinowaną grę. Obaj walczą na śmierć i życie, by wreszcie stanąć twarzą w twarz do ostatecznego pojedynku...

CLINT EASTWOOD - legenda kina, jeden z najpopularniejszych artystów naszych czasów - zaczynał karierę w latach 60. od słynnych spaghetti westernów Sergia Leone. W latach 70. stworzył niezapomnianą postać inspektora Callahana w serii popularnych filmów o "Brudnym Harrym". Zagrał również m.in. w "Ucieczce z Alcatraz" czy "Co się wydarzyło w Madison County". Ulubionym gatunkiem amerykańskiego aktora, reżysera i producenta jest jednak western (m.in. nagrodzony czterema Oscarami "Bez przebaczenia").

Z legendą Eastwooda zmierzył się niemiecki reżyser Wolfgang Petersen ("Niekończąca się opowieść", "Air Force One"), który zanim trafił do Hollywood, zaistniał na filmowym rynku jako twórca nominowanego do Oscara dramatu o niemieckich łodziach podwodnych "Das Boot". O pracy z Eastwoodem powiedział: "współpraca przebiegała bez zarzutu... mistrz powierzył mi całkowitą kontrolę nad filmem, także nad sobą".

Film otrzymał trzy nominacje do Oscara - za montaż, oryginalny scenariusz oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego, Johna Malkovicha.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...