Ale kino+
alekino+
Film. NA LOS SZCZĘŚCIA, BALTAZARZE

NA LOS SZCZĘŚCIA, BALTAZARZE

Au hasard Balthazar
dramat obyczajowy, Francja, 1966, 92 min.
reżyseria: Robert Bresson
obsada: Anne Wiazemsky, Francois Lafarge, Nathalie Joyaut, Philippe Asselin
Premiera w Ale kino+: 2.02.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 129 miejsce w rankingu

Losy osiołka Baltazara zostają pokazane w powiązaniu z dziejami jego pierwszej właścicielki - Marii (Anne Wiazemsky). Pokazanie świata z perspektywy pokornego zwierzęcia staje się okazją do wnikliwego studium różnych, przeważnie okrutnych zachowań i postaw ludzkich.

Baltazar po szczęśliwym dzieciństwie na farmie zostaje sprzedany; później wielokrotnie przechodzi z rąk do rąk. Przez jakiś czas jest własnością tęgo popijającego włóczęgi Arnolda (Jean-Claude Guilbert), trafia do cyrku, zostaje kupiony na aukcji przez skąpego handlarza (ciekawostka - zagrał go znany pisarz, malarz i intelektualista Pierre Klossowski). Maria także musi w końcu przyjąć cierpienie. Mężczyźni darzeni przez nią uczuciem nie są w stanie dać jej miłości.

To poruszający film mistrza francuskiego kina ROBERTA BRESSONA ("Dziennik wiejskiego proboszcza", "Ucieczka skazańca", "Kieszonkowiec", "Łagodna") zainspirowany "Idiotą" Fiodora Dostojewskiego. "Na los szczęścia, Baltazarze" - poetyckie, symboliczne, ale i pełne realizmu pesymistyczne spojrzenie na ludzkość, jest jednym z tych obrazów, które zapadają w pamięć na zawsze. Robert Bresson portretuje nas bezwzględnie, biorąc za probierz człowieczeństwa sposób postępowania wobec słabszych. Równocześnie ból istot takich jak Baltazar czy Maria, zadawany im przez innych zastaje podniesiony do rangi świętości. Film zdobył jedną z nagród na festiwalu w Wenecji w 1966 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...