Ale kino+
alekino+
Film. NA NABRZEŻACH

NA NABRZEŻACH

On the Waterfront
dramat kryminalny, USA, 1954, 104 min.
reżyseria: Elia Kazan
obsada: Eva Marie Saint, Karl Malden, Lee J. Cobb, Marlon Brando, Rod Steiger
Premiera w Ale kino+: 6.09.2004 r.
4.00
343
4 głosy | 577 miejsce w rankingu

"Na nabrzeżach", bodaj najwybitniejsze dzieło w dorobku Eli Kazana, należy dziś do kanonu kina amerykańskiego. W roku 1954 film wywoływał jednak ogromne emocje i kontrowersje. Wiązały się one z tematyką "Na nabrzeżach", ale również z samą osobą reżysera.

Kazan jako pierwszy hollywoodzki filmowiec przełamał zmowę milczenia wokół korupcji oraz kryminalnych i mafijnych powiązań amerykańskich związków zawodowych. Z drugiej strony w połowie lat 50. wokół autora "Na nabrzeżach" panowała w Hollywood nie najlepsza atmosfera - wiele osób ze środowiska filmowego miało do Kazana pretensje o współpracę z Komisją do Badania Działalności Antyamerykańskiej. Z perspektywy lat polityczne spory, które towarzyszyły premierze "Na nabrzeżach", wydają się nieistotne. Sam film pozostaje natomiast bezdyskusyjnym arcydziełem.

Kazan opowiada historię Terry'ego Malloy'a (Marlon Brando), byłego boksera i robotnika w wielkiej stoczni, człowieka, który staje przed podstawowym dylematem moralnym. Malloy jest świadkiem morderstwa popełnionego na młodym robotniku przez zbirów pracujących dla przywódców związków zawodowych. Nie jest wielką tajemnicą, że ruch związkowy infiltrowany jest przez potężne gangi i utrzymuje ścisłe związki z mafią. Malloy jako świadek zabójstwa może rozbić ten zgniły, skorumpowany układ. Czy jednak się na to zdecyduje?

Pisząc "Na nabrzeżach" scenarzysta Budd Schulberg inspirował się serią reportaży o korupcji w związkach zawodowych. Reporter Malcolm Johnson za swoje artykuły demaskujące kryminalną działalność syndykatów otrzymał nagrodę Pulitzera. Schulberg z kolei za swój scenariusz dostał Oscara - jednego z ośmiu, którymi wyróżniono ekipę "Na nabrzeżach". Film ELI KAZANA zdobył Nagrody Akademii m.in. za najlepszą produkcję, reżyserię oraz męską rolę pierwszoplanową. Oscar przyznany w tej ostatniej kategorii oczywiście przypadł w udziale Marlonowi Brando, którego mistrzowska kreacja w "Na nabrzeżach" jest klasą samą dla siebie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...