Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NA OSTRZU SZPADY

NA OSTRZU SZPADY

Le Bossu
film przygodowy, Francja/Włochy, 1997, 123 min.
reżyseria: Philippe de Broca
obsada: Daniel Auteuil, Fabrice Luchini, Marie Gillain, Vincent Perez
Premiera w Ale kino+: 14.09.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 25 miejsce w rankingu

Weteran Philippe de Broca ze znakomitym skutkiem wskrzesza kino "płaszcza i szpady". W ekranizacji popularnej powieści Paula Fevala jest wszystko, co powinno znaleźć się w filmie tego gatunku: wspaniałe kostiumy i dekoracje, pojedynki szermiercze, pogonie, intrygi, przygody, zdrada, zemsta i miłość, a dodatkowo jeszcze rewelacyjny Daniel Auteuil.

Francja, początek XVIII wieku. Młody Lagardere (Daniel Auteuil) to chłopak znikąd, ale ma wyjątkowy talent do szermierki. Pierwszorzędnym fechmistrzem jest także książe Nevers (Vincent Perez), argonacki lecz czarujący arystokrata, hedonista, lekkoduch, poszukiwacz przygód i wielki bogacz. Lagardere przypada księciu do gustu; Nevers czyni młodego szermierza swoim protegowanym i przyjacielem. Obdarza go tak daleko idącym zaufaniem, że pokazuje mu nawet swój sekretny, morderczy cios szpadą, który kończy się wybiciem ostrza między oczy wroga.

Tymczasem kuzyn księcia, hrabia Gonzague (Fabrice Luchini) knuje niecne intrygi. Marzy mu się przejęcie ogromnego majątku Neversa, zwłaszcza posiadłości w Ameryce Północnej. Jest to realne; Gonzague jest jednym spadkobiercą bezdzietnego księcia - ale tylko do czasu. Nevers dowiaduje się, że ma nieślubną córkę. Matką dziecka jest kochanka księcia, pani de Caylus (Claire Nebout). Nevers postanawia niezwłocznie ją poślubić. Gonzague nie może do tego dopuścić, inaczej jego spadkowe kalkulacje legną w gruzach. W weselny wieczór w zamku pani de Caylus pojawiają się zabójcy nasłani przez hrabiego. Uczta zmienia się w masakrę, zamordowany zostaje także Nevers. Zabójcy nie wykonują jednak najważniejszego rozkazu: nie udaje im się zabić córeczki księcia. Dziecko uratował Lagardere, który ocalał z rzezi i zdołał wyrwać się z pułapki zabierając ze sobą malutką Aurorę. Umierając książę Nevers powierzył mu dwie misje: pierwsza to opieka na córką. Druga to zemsta; Lagardère musi przysiąc, że dopadnie Gonzague'a, choćby miał czekać na okazję całe lata.

Agenci hrabiego ścigają zbiegów, ale Lagardere sprytnie myli tropy: pozoruje śmierć swoją i Aurory i ukrywa się w trupie wędrownych włoskich aktorów. Mija 16 lat. Bohaterowie wciąż żyją wśród włoskich artystów: Aurora (Marie Gillain) wyrosła w międzyczasie na przepiękną dziewczynę. Kiedy trupa przybywa do Paryża, Lagardere zabiera się za wypełnienie przysięgi złożonej przed laty umierającemu przyjacielowi. W przebraniu garbatego kaleki zdobywa zaufanie Gonzague'a, przenika do jego świty i szukuje zemstę. Musi się spieszyć; hrabia dowiedział się właśnie, że Lagardere i Aurora jednak żyją i jest tylko kwestią czasu kiedy odkryje gdzie się ukrywają.

Przygodowe filmy kostiumowe spod znaku "płaszcza i szpady" wielokrotnie były skazywane przez krytyków na wymarcie. Oczywiście, były to zawsze wyroki przedwczesne. Dobry, znający się na rzeczy reżyser w każdej chwili może wskrzesić urok tego gatunku. Takim reżyserem był PHILIPPE DE BROCA. Potomek arystokratycznego rodu, w młodości otarł się o Nową Falę, zaczynał karierę jako asystent Chabrola i Truffauta. Ostatecznie poszedł jednak inną drogą: jego specjalnością stała się rozrywka, komedie, filmy przygodowe, lekka, błyskotliwa sensacja, by wspomnieć kapitalnego "Człowieka z Rio". "Na ostrzu szpady" był przedostatnim filmem w dorobku reżysera. Historia jest dobrze znana; przygodowa książka Paula Fevala "Le Bossou" była wcześniej ekranizowana pół tuzina razy. Wersja de Broki jest jednak z tych adaptacji najlepsza. Widowisko jest zrealizowane z energią, humorem i rozmachem. Jego ozdobą jest Daniel Auteuil, który dwoi się i troi: gra młodzieńca i dojrzałego mężczyznę, wojownika, akrobatę, przybranego ojca, kochanka i tytułowego garbusa - wszystko z brawurą i fantazją godną prawdziwego bohatera kina "płaszcza i szpady".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...