Ale kino+
alekino+
Film. NA SPALONYM

NA SPALONYM

Offside
komediodramat, Iran, 2006, 87 min.
reżyseria: Jafar Panahi
obsada: Ayda Sadeqi, Golnaz Farmani, Mahnaz Zabihi, Nazanin Sediq-zadeh, Shayesteh Irani, Sima Mobarak-Shahi
Premiera w Ale kino+: 11.12.2008 r.
4.43
343
31 głosy | 71 miejsce w rankingu
1
2

Jafar Panahi, cieszący się uznaniem światowej publiczności twórca z Iranu, portretuje sześć zagorzałych wielbicielek futbolu, które są w stanie zrobić wszystko, aby dostać się na zakazany dla nich mecz Iran-Bahrajn. Film nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie.

W Iranie obowiązuje prawo zabraniające kobietom uczestniczenia w wydarzeniach sportowych. Płeć piękna nie ma m.in. wstępu na stadion piłkarski - nawet jeśli chodzi o tak ważny dla Iranu mecz, jak ten z Bahrajnem, którego stawką był udział w Mistrzostwach Azji 2006. Są jednak wśród kobiet takie miłośniczki futbolu, których nawet religijny zakaz nie jest w stanie utrzymać z daleka od trybun. Jedną z nich jest pewna młoda dziewczyna (Sima Mobarak-Shahi), która za wszelką cenę postanawia wejść na stadion podczas meczu Iran-Bahrajn. W tym celu przebiera się za chłopca, jednak już przy wejściu zostaje zdemaskowana przez patrol policji. Odprowadzona poza stadion dołącza do pięciu innych kobiet, które tak jak on w męskich strojach próbowały dostać się na mecz.

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem "Na spalonym" to kolejny budzący zachwyt na świecie i jednocześnie zakazany w Iranie film JAFARA PANAHIEGO. Panahi od lat porusza w swoim kinie ważkie problemy. W nagrodzonym przez jury sekcji Un Certain Regard w Cannes "Talaye sorkh" (2003) opowiadał o drastycznych kontrastach między irańskimi bogaczami, a przeważającą w kraju biedotą. W obsypanym nagrodami (m.in. Złoty Lew i FIPRESCI) w Wenecji "Dayereh" (2000) przedstawił historię kilku kobiet, z których każda - z niejasnych przyczyn - została wyrzucona poza społeczny nawias. "Na spalonym" to z kolei wielopiętrowa metafora życia kobiet w islamskim Iranie.

Film Panahiego, łączący tragiczny temat z lekkim, pełnym humoru językiem, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, a po festiwalu trafił do dystrybucji m.in. w Belgii, Francji, na Węgrzech czy w Ameryce. Aktorki - amatorki, które w filmie same wymyśliły część dialogów, zachowań czy strojów, zostały nagrodzone zbiorową nagrodą aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gijón.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...