Ale kino+
alekino+
Film. NA STRAŻY SWEJ STAĆ BĘDĘ

NA STRAŻY SWEJ STAĆ BĘDĘ


film wojenny, Polska, 1984, 104 min.
reżyseria: Kazimierz Kutz
obsada: Andrzej Grabarczyk, Dorota Kamińska, Iwona Świętochowska, Krzysztof Kolberger, Wojciech Wysocki
Premiera w Ale kino+: 17.11.2009 r.
4.00
343
4 głosy | 50 miejsce w rankingu
NA STRAŻY SWEJ STAĆ BĘDĘ

Kolejny w twórczości Kazimierza Kutza film o Śląsku, ukochanej krainie reżysera. Genialne role Krzysztofa Kolbergera i Iwony Świętochowskiej dodają wyrazu tej mrocznej w barwach opowieści o wojnie, zdradzie i romantycznym wizjonerstwie.

Akcja filmu toczy się we wrześniu 1939 roku. Janek Klimza (Krzysztof Kolberger) wraca do rodzinnych Katowic. Zbulwersowany poparciem, jakie lokalna ludność manifestuje wobec III Rzeszy, postanawia założyć organizację konspiracyjną. Angażuje w nią swoich najbliższych przyjaciół. Łączniczką grupy zostaje Majka (Iwona Świętochowska) - siostra kolegi Klimzy z czasów studenckich. Dziewczyna podkochuje się w Janku, jednak ten, mimo ogarniającego go uczucia, odrzuca jej zaloty. Niczym romantyczny bohater pragnie poświęcić się walce za ojczyznę, wierząc, że wolność kraju w dużym stopniu zależy właśnie od niego. Nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo rani zakochaną dziewczynę. Wkrótce większość członków organizacji zostaje aresztowana. Janek podejrzewa, że w szeregi grupy wdarł się zdrajca, którego jak najszybciej trzeba zdekonspirować i zabić.

"Na straży swej stać będę" to czwarty w kolejności "śląski" film KAZIMIERZA KUTZA. Obraz pokazuje, jak wojenna rzeczywistość burzyła wyidealizowane poglądy młodych ludzi, którzy angażowali się w podziemne działania i jak niewiele wspólnego z literacką wizją walki miało realne starcie z wrogiem.

Kazimierz Kutz w swojej karierze wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych. Największym uznaniem cieszy się jego tzw. śląska trylogia: "Sól ziemi czarnej" (1970), "Perła w koronie" (1972) i "Paciorki jednego różańca" (1979). Za ten ostatni obraz reżyser otrzymał Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Drugi raz reżyser wygrał Złote Lwy w 1994 roku za film "Zawrócony".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...