Ale kino+
alekino+
Film. NA TYŁACH WROGA

NA TYŁACH WROGA

Saints and Soldiers
dramat wojenny, USA, 2003, 90 min.
reżyseria: Ryan Little
obsada: Alexander Polinsky, Corbin Allred, Kirby Heyborne, Larry Bagby, Peter Asle Holden
Premiera w Ale kino+: 27.02.2010 r.
5.00
343
35 głosy | 71 miejsce w rankingu
NA TYŁACH WROGA

Jeden z najczarniejszych epizodów II wojny światowej, masakra w Malmedy, staje się metaforą człowieczeństwa, uniwersalną opowieścią o granicach ludzkiej wytrzymałości, strachu i solidarności.

Jest środek grudnia 1944 roku. Na terenie Belgii Niemcy przeprowadzają ofensywę w Ardenach. Jeden z niemieckich oddziałów bojowych natyka się w okolicach miasteczka Malmedy na amerykański batalion obserwacyjny. Starcie trwa krótko. Amerykanie szybko się poddają - ich siły są nieporównanie mniejsze od tych, którymi dysponują wojska SS. Alianci zostają rozbrojeni i ustawieni w otwartym polu. Ale to nie koniec koszmaru. Niemieccy żołnierze otwierają ogień do bezbronnych jeńców. Zaczyna się masakra, którą przetrwają jedynie nieliczni: ci, którzy skutecznie będą udawać martwych i ci, którym uda się uciec do lasu. Wśród nich jest kapral Nathan Greer (Corbin Allred) i jego przyjaciel Gordon Gunderson (Peter Asle Holden), do których dołącza jeszcze dwóch ocalałych. Wkrótce natykają się na brytyjskiego pilota Oberona Winleya (Kirby Heyborn), który - jak się okazuje - ma bezcenne informacje dla wojsk alianckich. Żeby je przekazać, rozbitkowie formułują zwartą grupę, która musi wzajemnie sobie zaufać, wymknąć się przeczesującym las niemieckim oddziałom, przetrwać bezlitosny mróz i głód oraz przedrzeć się do linii Aliantów.

Masakra w Malmedy to jeden z najczarniejszych epizodów II wojny światowej. Do dziś niejasne są okoliczności, w jakich doszło do otwarcia ognia do pozbawionych broni jeńców. Z około 120 żołnierzy amerykańskich jedynie 43 udało się uniknąć śmierci, a później z pomocą belgijskiej ludności dotrzeć do linii alianckich. Co ciekawe, jednym z nich był Charles Durning, który po wojnie został... aktorem - był nominowany do Oscara za role w "Najlepszy mały burdeli w Teksasie" i "Być albo nie być". Pierwsze dochodzenie w sprawie masakry w Malmedy przeprowadzono w styczniu 1945 roku. Odnaleziono wówczas 86 ciał. Wiele z nich miało ślady strzałów z najbliższej odległości, co oznaczało, że Niemcy dobijali rannych strzałami i uderzeniami kolbą karabinu. W kwietniu 1946 roku w Dachau odbył się przed amerykańskim sądem wojskowym proces dowódców niemieckich Josefa Dietricha i Joachima Peipera oraz ich podkomendnych. Wszystkich skazano na karę śmierci przez powieszenie, ale - na skutek protestów niemieckiej opinii publicznej - kary zamieniono na dożywocie. Dietrich został potajemnie zwolniony z więzienia w 1955 roku, Peiper rok później. Pierwszy z nich wkrótce wrócił za kratki, a w 1966 roku zmarł na atak serca. Peipera nieznani sprawcy zamordowali w jego domu we Francji w 1976 roku.

Opowiadający historię ocalałych z masakry w Malmedy dramat "Na tyłach wroga" to pełnometrażowy debiut kanadyjskiego reżysera RYANA LITTRE, szczególnie oddanego kinu wojennemu. W tym kameralnym - jak na ten gatunek - obrazie istotniejsze od widowiskowości jest śledzenie relacji między ludźmi uwięzionymi w ekstremalnej sytuacji. Twórcy zadbali pieczołowicie o realizm. Wszystkie bronie użyte w filmie są autentyczne, choć przerobiono je w ten sposób, aby można było strzelać z nich ślepakami (tych podczas zdjęć zużyto 5000!). Od prywatnych kolekcjonerów producenci wypożyczyli też dwie unikalne niemieckie gąsienice. Peter Asle Holden, który w filmie zagrał Gordona Gundersona, przyjął na potrzeby filmu imię i nazwisko swojego dziadka, który walczył w Ardenach, natomiast Corbin Allred jako Nathan Greer nosił zdjęcie swojej babci, które jego dziadek miał przy sobie podczas II wojny światowej. Obraz - choć pozbawiony gwiazd w obsadzie - został bardzo ciepło przyjęty przez widzów i uznany przez krytyków. Zdobył nagrody m.in. na Gloria Film Festival, Heartland Film Festival oraz na festiwalach w San Diego, Sacramento i Ojai. Zdobył też nominację do Independent Spirit Award.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...