Ale kino+
alekino+
Film. NA TYM ŚWIECIE

NA TYM ŚWIECIE

In This World
dramat, Wlk. Brytania, 2002, 88 min.
reżyseria: Michael Winterbottom
obsada: Enayatullah, Hiddayatullah, Imran Paracha, Jamal Udin Torabi
Premiera w Ale kino+: 19.04.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 457 miejsce w rankingu
1
2

Nagrodzona Złotym Niedźwiedziem, utrzymana na granicy prawdy i fikcji historia dwóch nieletnich uchodźców, którzy z Pakistanu wyruszają w karkołomną podróż do Londynu - ich krainy El Dorado.

Afgańczyk Jamal (Jamal Udin Torabi) urodził się w obozie uchodźców pod Peszawarem w Pakistanie, do którego jego rodzice trafili po interwencji radzieckiej w 1979 roku. 16-letni dziś chłopak - jak większość jego rówieśników - marzy o innym życiu. Dlatego kiedy nadarza się okazja opuszczenia obozu, Jamal korzysta z niej. Jego wujek chce wysłać swojego syna Enayata (Enayatullah) do Londynu, a Jamal - ponieważ zna angielski - ma być jego tłumaczem. Chłopcy mają zostać przewiezieni do Anglii przez zawodowego przemytnika ludzi. Droga do "ziemi obiecanej" prowadzić ma przez Iran, Turcję, Włochy i Francję. Chłopcy podróżować będą m.in. w ciężarówce z pomarańczami i w kontenerze. Będą musieli płacić za zaufanie, uciekać przed strzałami i w zamknięciu walczyć o brakujące powietrze. Do Londynu dotrze jednak tylko jeden z nich.

"Na tym świecie" MICHAELA WINTERBOTTOMA, jednego z najbardziej utalentowanych twórców z pokolenia "młodych gniewnych" lat 90., w 2003 roku stał się jednym z największych wydarzeń festiwalu w Berlinie. Film uhonorowany został tam nie tylko Złotym Niedźwiedziem, ale również nagrodą jury ekumenicznego i nagrodą pokojową festiwalu. Z podobnym entuzjazmem obraz przyjęto w Anglii: Winterbottom otrzymał tam Baftę za najlepszy nieanglojęzyczny film roku i nagrodę Directors Guild of Great Britain. Najbardziej zaskakująca okazała się forma filmu, którą twórcy nazwali dramatem dokumentalnym. Dwaj chłopcy, Jamal i Enayatullah - bohaterowie filmu - grają w nim samych siebie, a ich podróż z Pakistanu do Londynu jest autentyczna (choć w rzeczywistości nie była tak dramatyczna).

Winterbottom i jego scenarzysta Tony Grisoni ("Nieustraszeni bracia Grimm", "Kraina traw") do obozu dla uchodźców pod Peszawarem trafili w poszukiwaniu nie aktorów, ale opowieści. Twórca "Drogi do Guantanamo" zainteresował się problemem nielegalnych emigrantów, kiedy przeczytał o tragicznej śmierci 58 chińskich uchodźców uduszonych w chłodni, w której próbowali dostać się do Dover. W obozie w Pakistanie jego uwagę zwrócili dwaj chłopcy Jamal i Enayatullah. "Musieliśmy mieć pewność, że zostaniemy dobrze zrozumiani" - opowiadał później Winterbottom. "Oferowaliśmy im przygodę, za którą dostaną wynagrodzenie, ale w żadnym razie nie zachęcaliśmy ich do pozostania w Londynie czy do prawdziwej ucieczki". Stało się jednak inaczej. Po skończonych zdjęciach Jamal i Enayatullah wrócili do Pakistanu, ale wkrótce Grisoni, który kontaktował się z chłopcami mailowo, dostał wiadomość o Jamala: "Muszę powiedzieć ci coś bardzo ważnego. Jestem w Londynie". 16-letni Jamal, który podczas zdjęć bardzo tęsknił za domem, postanowił pozostać w Anglii jak najdłużej. Otrzymał na to tymczasową zgodę i trafił do rodziny zastępczej. "Jamal jest pojętnym uczniem" - mówi Grisoni. "Kiedy spotkałem go niedługo później mówił już z brytyjskim akcentem". Po skończeniu 18 roku życia Jamal - zgodnie z prawem brytyjskim - mógł oficjalnie wystąpić o azyl.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...