Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Na zawsze Laurence

Na zawsze Laurence

Laurence Anyways
dramat, Francja/Kanada, 2012, 168 min.
reżyseria: Xavier Dolan
obsada: Melvil Poupaud, Monia Chokri, Nathalie Baye, Suzanne Clément, Suzanne Clement, Suzanne Clément, Yves Jacques
Premiera w Ale kino+: 11.12.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 19 miejsce w rankingu
Na zawsze Laurence

"Na zawsze Laurence" w reżyserii Xaviera Dolana to film o walce o własne szczęście, bez względu na konsekwencje i reakcję otoczenia. Opowieść o mężczyźnie, który w wieku 30 lat podejmuje decyzję o zmianie płci. Film zdobył m.in. canneńską Palmę "Queer" dla najlepszego filmu pełnometrażowego o tematyce LGBTQ.

Kanada, początek lat 90.ubiegłego wieku. Laurence Alia (Melvil Poupaud) to na pierwszy rzut oka trzydziestolatek nie wyróżniający się niczym specjalnym - pracuje jako wykładowca, mieszka wraz z dziewczyną Frederique (nagrodzona za tę rolę w Cannes w sekcji Un Certain Regard Suzanne Clement), spotyka z przyjaciółmi. Ale Laurence skrywa marzenie, o którym nikt nie wie. Od zawsze pragnie być kobietą. W dniu swoich 30. urodzin zwierza się więc Frederique ze swojego sekretu. Jego dziewczyna przezwycięża obawy i postanawia, że będzie towarzyszyć ukochanemu na każdym kroku jego metamorfozy - począwszy od operacji zmiany płci. Para robi to wbrew uprzedzeniom rodziny, przyjaciół i fobiom nietolerancyjnego społeczeństwa. Przemiana Laurence'a skaże ich bowiem na ostracyzm ze strony najbliższych i każe odpowiedzieć na pytanie, czy wciąż do siebie pasują. Decydują się jednak na ten odważny krok, mając świadomość, że mogą stracić nie tylko siebie nawzajem, ale również własną tożsamość.

XAVIER DOLAN został nazwany cudownym dzieckiem kanadyjskiego kina i następcą Jean-Luca Godarda już po debiutanckim "Zabiłem moją matkę" z 2009 roku. Osobistą opowieść o dorastaniu i odkrywaniu homoseksualnej tożsamości nakręcił mając zaledwie 20 lat. Zaskoczył zdumiewającą dojrzałością i reżyserskim kunsztem, za który otrzymał potrójne wyróżnienie w Cannes, w jednej chwili stając się pupilem zachodniej krytyki. Zrealizowane niespełna rok później "Wyśnione miłości" potwierdził, że "Zabiłem moją matkę" nie był jednorazowym błyskiem geniuszu, ale zwiastunem narodzin prawdziwego talentu.

W 2012 roku młody reżyser nakręcił "Na zawsze Laurence" - intymną historię pary, która wspólnie przechodzi przez zmianę płci, na jaką decyduje się trzydziestoletni Laurence. Film jest jednym z najdojrzalszych tytułów w dorobku Dolana, który skonfrontował marzenia głównego bohatera z nietolerancyjnym społeczeństwem Kanady początku lat 90. We wnikliwy sposób przedstawia również jego dziewczynę, Frederique, dla której miłość do ukochanego jest silniejsza niż odrzucenie przez rodzinę i otoczenie.
br/> Na uwagę zasługują rewelacyjne role Melvila Poupauda i Suzanne Clement, nagrodzonej w Cannes w sekcji Un Certain Regard. Sam film zdobył Queerową Palmę na MFF Cannes 2012, Nagrodę miasta Toronto dla najlepszego pełnometrażowego filmu kanadyjskiego na MFF Toronto 2012, był również nominowany do Cezara (najlepszy film zagraniczny) i Złotej Żaby na Camerimage.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...