Ale kino+
alekino+
Film. NAD NIEMNEM

NAD NIEMNEM


obyczajowy, Polska, 1986, 170 min.
reżyseria: Zbigniew Kuźmiński
obsada: Adam Marjański, Iwona Katarzyna Pawlak, Janusz Zakrzeński, Marta Lipińska
Premiera w Ale kino+: 18.01.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 120 miejsce w rankingu
NAD NIEMNEM

Adaptacja powieści Elizy Orzeszkowej o miłości zubożałej dziedziczki Justyny Orzelskiej i wywodzącego się z zaściankowej szlachty Jana Bohatyrowicza.

Lata 80. XIX wieku, Korczyn nad Niemnem. Justyna Orzelska (Iwona Katarzyna Pawlak), pozbawiona posagu, zubożała szlachcianka, mieszka na dworze swojego wuja, Benedykta Korczyńskiego (Janusz Zakrzeński). O rękę dziewczyny bezskutecznie stara się arystokrata Teofil Różyc (Andrzej Precigs). Rodzina Korczyńskich od lat pozostaje skłócona z mieszkańcami sąsiedniego zaścianka, Bohatyrowiczami. Po upadku Powstania Styczniowego, w którym Bohatyrowicze walczyli u boku najmożniejszych rodów, zostali zdegradowani niemal do pozycji chłopów. Jeden z nich, Janek Bohatyrowicz (Adam Marjański), zdobywa serce Justyny. Dziewczyna postanawia wyjść za Janka niezależnie od zgody wuja.

ZBIGNIEW KUŹMIŃSKI, asystent Leonarda Buczkowskiego i Aleksandra Forda, samodzielną przygodę z reżyserią zaczynał od nigdy nieukończonego filmu sportowego "Pech". W późniejszych latach sprawdził się jako autor kostiumowego melodramatu "Między ustami a brzegiem pucharu" a także dramatu wojennego "Agent nr 1". Nazwisko Kuźmińskiego przede wszystkim kojarzone jest jednak z jedyną zachowaną do dnia dzisiejszego ekranizacją pozytywistycznej powieści Elizy Orzeszkowej. Wcześniejsza, nakręcona przez Wandę Jakubowską i Karola Szołowskiego, zaginęła w trakcie wojny. Kuźmiński postanowił przybliżyć współczesnemu widzowi szkolną lekturę, jednocześnie realizując wersję filmową "Nad Niemnem" i czteroodcinkowy serial telewizyjny. W obu starał się oddać ducha oryginału, zachowując podział na lata 80. XIX wieku, w których rozgrywa się zasadnicza akcja filmu, i część retrospektywną powracającą do wydarzeń z roku 1863.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...