Ale kino+
alekino+
Film. NADZIEJA I CHWAŁA

NADZIEJA I CHWAŁA

Hope and Glory
dramat obyczajowy, Wlk. Brytania, 1987, 108 min.
reżyseria: John Boorman
obsada: David Hayman, Geraldine Muir, Sarah Miles, Sebastian Rice-Edwards
Premiera w Ale kino+: 11.02.2004 r.
4.00
343
4 głosy | 493 miejsce w rankingu

W na wpół autobiograficznej opowieści "Nadzieja i chwała" brytyjski reżyser John Boorman wraca wspomnieniami do lat dzieciństwa, które przypadło na lata II Wojny Światowej. Kino nie raz podejmowało temat wojny widzianej oczyma dziecka, ale rzadko w tak zaskakujący i daleki od stereotypów sposób w jaki zrobił to Boorman.

Dziewięcioletni Bill (w tej postaci nie trudno dopatrzyć się porte parole samego reżysera) mieszka na przedmieściach Londynu. Dla małego chłopca niemieckie bombardowania, naloty, nocne ucieczki do schronów oraz chaos i rozluźnienie dyscypliny, które w codzienne życie Brytyjczyków wniosła wojna, to przede wszystkim czas wielkiej przygody i niezwykłych, ekscytujących doświadczeń. Bill jest zbyt młody by zdawać sobie sprawę z realnego niebezpieczeństwa i tragedii; nie potrafi natomiast ukryć zachwytu, kiedy pewnego dnia okazuje się, że nie musi iść do szkoły, ponieważ w nocy hitlerowska bomba obróciła ją w gruzy. Bohater kolekcjonuje jeszcze ciepłe odłamki pocisków, z zapałem przygląda się gaszeniu pożarów przez strażaków, a toczącą się na niebie walkę angielskich i niemieckich myśliwców obserwuje jak fascynujący spektakl. Ojciec Billa jest żołnierzem i przebywa z daleka od domu; matka, dzielna Grace (życiowa rola Sarah Miles) z trudem radzi sobie z rozbrykanymi dziećmi, szczególnie z najstarszą, nastoletnią siostrą bohatera, która przeżywa właśnie okres buntu i demonstruje go romansując ze stacjonującymi w pobliżu kanadyjskimi lotnikami.

"Nadzieja i chwała" cieszyła się w Zjednoczonym Królestwie ogromną popularnością. Wielu Brytyjczyków odnalazło w tym filmie własne wspomnienia z lat wojny. Ale obraz JOHNA BOORMANA ma wymowę bardziej uniwersalną; to opowieść o pamięci, o tym, że często ważniejsze są nie fakty, lecz sposób w jaki je pamiętamy. Reżyser "zapomniał" o okropnościach wojny; pokazał ją jako wielką, chłopięcą przygodę. Ta przewrotna, a przecież wiarygodna wizja, zyskała przychylność nie tylko widzów, lecz także krytyków; film otrzymał 5 nominacji do Oscara i aż 13 do BAFTY, brytyjskiego odpowiednika amerykańskich Nagród Akademii.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...