Ale kino+
alekino+
Film. NAGA DUSZA

NAGA DUSZA

Under the Skin
dramat, Wlk. Brytania, 1997, 80 min.
reżyseria: Carine Adler
obsada: Christine Tremarco, Claire Rushbrook, Rita Tushingham, Samantha Morton
Premiera w Ale kino+: 4.06.2004 r.
343

Bohaterkami "Nagiej duszy" są dwie siostry: zamężna, ciężarna, wiodąca szczęśliwe życie Rose (Claire Rushbrook) i młodsza od niej Iris (Samantha Morton) - rodzinny niespokojny duch.

Siostry od zawsze prowadziły między sobą cichą rywalizację o względy matki. Kiedy ta niespodziewanie umiera, Rose i Iris pogrążają się w żałobie. Dojrzalsza emocjonalnie Rose wraca z czasem do normalnego życia, Iris nie potrafi jednak odzyskać równowagi. Nie mogąc sobie poradzić z faktem odejścia matki, dziewczyna rzuca się w wir alkoholowo-erotycznych przygód. Rozstaje się ze swoim chłopakiem, traci pracę, sypia z przypadkowo spotkanymi mężczyznami. Rose odnosi wrażenie, że jej siostra próbuje zniszczyć wszystko co w jej życiu było ważne - nikt nie wie jednak jak skłonić Iris do porzucenia drogi, która zdaje się prowadzić ku samozniszczeniu i degrengoladzie.

"Naga dusza" była fabularnym debiutem brytyjskiej dokumentalistki CARINE ADLER. Film został ciepło przyjęty w Wielkiej Brytanii i objechał międzynarodowe festiwale, zdobywając szereg wyróżnień, między innymi nagrodę FIPRESCI w Toronto. Krytycy porównywali "Nagą duszę" do społecznie zaangażowanych, realistycznych obrazów Kena Loacha i Mike'a Leigh - zdjęcia do filmu Adler wykonał zresztą stały współpracownik tego ostatniego, wybitny operator Barry Ackroyd. Dostrzeżono także zaskakującą swoją dojrzałością kreację odtwarzającej Iris, młodej, zaledwie 20-letniej Samanthy Morton - artystki uważanej za jedną z najbardziej obiecujących, nowych twarzy brytyjskiej kinematografii.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...