Ale kino+
alekino+
Film. NAGLE, ZESZŁEGO LATA

NAGLE, ZESZŁEGO LATA

Suddenly, Last Summer
dramat, USA, 1959, 109 min.
reżyseria: Joseph L. Mankiewicz
obsada: Albert Dekker, Elizabeth Taylor, Katharine Hepburn, Montgomery Clift
Premiera w Ale kino+: 25.04.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 440 miejsce w rankingu

Adaptacja sztuki Tennessee Williamsa w gwiazdorskiej obsadzie; klasyczna ekranizacja mrocznego, dusznego "gotyku z Południa", gatunku, w którym celował wielki amerykański dramaturg.

Akcja toczy się w Nowym Orleanie pod koniec lat 30. Doktor Cukrowicz (Montgomery Clift) pracuje w podupadającym szpitalu psychiatrycznym - jest chirurgiem specjalizującym się w zabiegach lobotomii. Aby przetrwać, klinika desperacko potrzebuje zastrzyku finansowego. Takiej pomocy jest w stanie udzielić zamożna, ekscentryczna wdowa, pani Venable (Katharine Hepburn). Kobieta stawia jednak jeden warunek: Cukrowicz ma wykonać operację lobotomii na jej rzekomo szalonej młodej siostrzenicy Catherine (Elizabeth Taylor). Lekarz szybko orientuje się, że dziewczyna jest zdrowa psychicznie. Dlaczego więc pani Venable żąda operacji, która okaleczy siostrzenicę na całe życie? Okazuje się, że intryga związana jest z tajemniczą śmiercią Sebastiana, ukochanego syna pani Venable. Rok wcześniej chłopak spędzał wakacje w Europie i został tam zamordowany w bardzo podejrzanych okolicznościach. Świadkiem zdarzenia była Catherine, która doznała głębokiego załamania nerwowego. Pani Venable zależy, by dziewczynę poddano lobotomii, aby kompromitująca rodzinę prawda o śmierci Sebastiana nigdy nie wyszła na jaw.

W "Nagle, zeszłego lata" Tennessee Williams porusza się po swoim ulubionym terytorium: to opowieść o mrocznych tajemnicach, ukrytych seksualnych perwersjach, stłumionym pożądaniu i namiętnościach. Dramaturg osobiście opracował swoją sztukę na potrzeby filmu; przy pisaniu scenariusza współpracował z Gore Vidalem. Za kamerą stanął JOSEPH L. MANKIEWICZ, wytrawny hollywoodzki mistrz, wsławiony między innymi głośnymi widowiskami historycznymi "Juliusz Cezar" i "Kleopatra". Reżyser zaangażował do filmu wielkie gwiazdy i ściągnął przez to na siebie nie lada kłopoty. Grający doktora Cukrowicza Montgomery Clift borykał się z uzależnieniem od leków i narkotyków. Występujące w głównych rolach Elizabeth Taylor i Katharine Hepburn od początku produkcji pozostawały w ostrym konflikcie. Mankiewicz znalazł się pod ostrą presją ze strony obydwu wielkich aktorek - emocje sięgnęły zenitu, kiedy po zakończeniu zdjęć Hepburn publicznie opluła reżysera. Gwiazdy próbowała pogodzić Amerykańska Akademia Filmowa, nominując zarówno Taylor jak i Hepburn do Oscara - i dyplomatycznie nie przyznając nagrody żadnej z nich.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...