Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. NAGRODY I ODZNACZENIA

NAGRODY I ODZNACZENIA


film wojenny, Polska, 1974, 101 min.
reżyseria: Jan Łomnicki
obsada: Bronisław Pawlik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maciej Rayzacher, Witold Dębicki
Premiera w Ale kino+: 23.05.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 365 miejsce w rankingu
1
2

Przejmujący obraz Polski tuż po wyzwoleniu zrealizowany przez twórcę "Domu", jednego z najpopularniejszych polskich seriali.

Jest rok 1944. Do przyfrontowego polowego szpitala w małym miasteczku na Lubelszczyźnie tuż po wyzwoleniu trafia ciężko ranny Marcin (Maciej Rayzacher), któremu grozi amputacja obu nóg. Zakochana w nim Krystyna (Jadwiga Jankowska-Cieślak) za wszelką cenę próbuje zdobyć dla niego penicylinę, która mogłaby zapobiec amputacji. Tymczasem narzeczony Krystyny, Jacek (Krzysztof Kalczyński), bojownik NSZ bierze udział w ataku na więzienie i zostaje ranny. Pomaga mu siostra Joanna (Barbara Wrzesińska), która zaopatrywała partyzantów w żywność i leki. Dzięki niej Jacek, który ukrywa się w szpitalu, otrzymuje fałszywe dokumenty. Joanna jednak boi się, że mogą zostać zdradzeni. Wymyśla więc sposób na pozbycie się niewygodnych świadków, ale zanim doprowadzi swój plan do końca, zostanie aresztowana.

Przejmujący obraz pierwszych dni Polski Ludowej to w karierze JANA ŁOMNICKIEGO (brata Tadeusza Łomnickiego) jeden z wielu przykładów kina zaangażowanego. Już jego debiut, dokument "Ziemia czeka", był formą agitacji i miał przyczynić się do osiedlania się na Ziemiach Zachodnich. Łomnicki, przez całe życie twórcze wierny dokumentalistyce, często też wracał do tematyki wojennej. Najbardziej znane filmy z tego nurtu to "Akcja pod Arsenałem" (1977), "Ocalić miasto" (1976) czy przejmujący dramat "Jeszcze tylko ten las" (1991) ze wspaniałą kreacją Ryszardy Hanin (nagroda na festiwalu w Gdyni) w roli praczki, która decyduje się uratować z getta dziecko swej dawnej chlebodawczyni.

Łomnicki w pamięci widzów zapisał się jednak przede wszystkim jako twórca telewizyjnych seriali: siedmioodcinkowego cyklu o "Helenie Modrzejewskiej" z Krystyną Jandą w roli głównej, a zwłaszcza niezwykle popularnego "Domu" opowiadającego o powojennych losach mieszkańców kamienicy przy Złotej 25. Na początku lat 80. serial ten osiągnął 85-procentową oglądalność, co zdecydowało o jego kontynuacji. Ostatnią, trzecią część serii twórca realizował wraz z synem Marcinem, również reżyserem (seriale "Glina", "Egzamin z życia"), który sprawdził się jako asystent reżysera na planie autobiograficznego filmu o papieżu Janie Pawle II "Karol. Człowiek, który został papieżem" (2004) Giacomo Battiata.

Operatorem kamery przy filmie "Nagrody i odznaczenia" był ceniony później autor zdjęć Jerzy Łukaszewicz (m.in. do filmów Juliusza Machulskiego "Seksmisja", "Vabank", "Kingsajz"), prywatnie brat bliźniak aktora Olgierda Łukaszewicza. W latach 80. Jerzy Łukaszewicz zadebiutował również jako reżyser - początkowo realizował głównie filmy młodzieżowe ("Przyjaciel wesołego diabła", "Wow"), ale w dorobku ma też przejmującą "Faustynę" (1994) ze znakomitą kreacją Doroty Segdy i popularne seriale - "Plebania" oraz "Na dobre i na złe".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...