Ale kino+
alekino+
Film. NAGRODY I ODZNACZENIA

NAGRODY I ODZNACZENIA


film wojenny, Polska, 1974, 101 min.
reżyseria: Jan Łomnicki
obsada: Bronisław Pawlik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maciej Rayzacher, Witold Dębicki
Premiera w Ale kino+: 23.05.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 365 miejsce w rankingu
1
2

Przejmujący obraz Polski tuż po wyzwoleniu zrealizowany przez twórcę "Domu", jednego z najpopularniejszych polskich seriali.

Jest rok 1944. Do przyfrontowego polowego szpitala w małym miasteczku na Lubelszczyźnie tuż po wyzwoleniu trafia ciężko ranny Marcin (Maciej Rayzacher), któremu grozi amputacja obu nóg. Zakochana w nim Krystyna (Jadwiga Jankowska-Cieślak) za wszelką cenę próbuje zdobyć dla niego penicylinę, która mogłaby zapobiec amputacji. Tymczasem narzeczony Krystyny, Jacek (Krzysztof Kalczyński), bojownik NSZ bierze udział w ataku na więzienie i zostaje ranny. Pomaga mu siostra Joanna (Barbara Wrzesińska), która zaopatrywała partyzantów w żywność i leki. Dzięki niej Jacek, który ukrywa się w szpitalu, otrzymuje fałszywe dokumenty. Joanna jednak boi się, że mogą zostać zdradzeni. Wymyśla więc sposób na pozbycie się niewygodnych świadków, ale zanim doprowadzi swój plan do końca, zostanie aresztowana.

Przejmujący obraz pierwszych dni Polski Ludowej to w karierze JANA ŁOMNICKIEGO (brata Tadeusza Łomnickiego) jeden z wielu przykładów kina zaangażowanego. Już jego debiut, dokument "Ziemia czeka", był formą agitacji i miał przyczynić się do osiedlania się na Ziemiach Zachodnich. Łomnicki, przez całe życie twórcze wierny dokumentalistyce, często też wracał do tematyki wojennej. Najbardziej znane filmy z tego nurtu to "Akcja pod Arsenałem" (1977), "Ocalić miasto" (1976) czy przejmujący dramat "Jeszcze tylko ten las" (1991) ze wspaniałą kreacją Ryszardy Hanin (nagroda na festiwalu w Gdyni) w roli praczki, która decyduje się uratować z getta dziecko swej dawnej chlebodawczyni.

Łomnicki w pamięci widzów zapisał się jednak przede wszystkim jako twórca telewizyjnych seriali: siedmioodcinkowego cyklu o "Helenie Modrzejewskiej" z Krystyną Jandą w roli głównej, a zwłaszcza niezwykle popularnego "Domu" opowiadającego o powojennych losach mieszkańców kamienicy przy Złotej 25. Na początku lat 80. serial ten osiągnął 85-procentową oglądalność, co zdecydowało o jego kontynuacji. Ostatnią, trzecią część serii twórca realizował wraz z synem Marcinem, również reżyserem (seriale "Glina", "Egzamin z życia"), który sprawdził się jako asystent reżysera na planie autobiograficznego filmu o papieżu Janie Pawle II "Karol. Człowiek, który został papieżem" (2004) Giacomo Battiata.

Operatorem kamery przy filmie "Nagrody i odznaczenia" był ceniony później autor zdjęć Jerzy Łukaszewicz (m.in. do filmów Juliusza Machulskiego "Seksmisja", "Vabank", "Kingsajz"), prywatnie brat bliźniak aktora Olgierda Łukaszewicza. W latach 80. Jerzy Łukaszewicz zadebiutował również jako reżyser - początkowo realizował głównie filmy młodzieżowe ("Przyjaciel wesołego diabła", "Wow"), ale w dorobku ma też przejmującą "Faustynę" (1994) ze znakomitą kreacją Doroty Segdy i popularne seriale - "Plebania" oraz "Na dobre i na złe".
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...