Ale kino+
alekino+
Film. NAIWNIACY

NAIWNIACY

Incautos
film kryminalny, Hiszpania, 2004, 108 min.
reżyseria: Miguel Bardem
obsada: Ernesto Alterio, Federico Luppi, Gilbert Melki, Victoria Abril
Premiera w Ale kino+: 26.03.2008 r.
4.80
343
24 głosy | 72 miejsce w rankingu
1
2

Dwaj genialni oszuści płynnie przechodzą przez kolejne szachrajstwa, do czasu, aż pojawia się błyskotliwa kobieta, dawna wspólniczka i kochanka jednego z nich, która wraz z niezawodnym pomysłem na skok ich życia wnosi do ich świata zazdrość, zemstę i poczucie całkowitej niepewności.

Ernesto (Ernesto Alterio) nie miał łatwego dzieciństwa. Wychowywał się w sierocińcu, potem na ulicy, a później - pod opieką kuratora. Jego życie zmieniło się, kiedy poznał wirtuoza przekrętów i oszustw, El Manco (Manuel Alexandre). To ona nauczył go jak wykiwać każdego, zdobyć pieniądze bez najmniejszego wysiłku i nie dać się złapać. Kiedy Manco kontaktuje Ernesto z Federikiem (Federico Luppi), jego zdaniem najzdolniejszym oszustem na świecie, wydaje się, że przed tym duetem świat i wszystkie jego bogactwa stoją otworem. I tak jest w istocie do czasu, kiedy pojawia się Pilar (Victoria Abril), dawna kochanka Federika i była wspólniczka, którą po ostatniej wspólnej akcji zostawił bez grosza. Kobieta proponuje Federikowi gigantyczny skok na pożegnanie z karierą oszusta - przekręt, który zapewni im dożywotnią "emeryturę". Tak pewny siebie oszust i jego nowy wspólnik zostają wciągnięci w niebezpieczną grę zemsty, zdrady i zazdrości, w której pewne jest tylko to, że nic nie jest pewne.

"Naiwniacy", którzy swoją premierę mieli w ostatni dzień 2004 roku, to obraz hiszpańskiego reżysera MIGUELA BARDEMA, który zadebiutował w 1995 roku nagrodzoną Goyą krótkometrażówką "La Madre". Bardem - jak wskazuje nazwisko - pochodzi ze znanej hiszpańskiej filmowej rodziny: jego ciotką jest Pilar Bardem, a kuzynami Mónica Bardem, Carlos Bardem ("Duchy Goi") i Javier Bardem, jeden z najbardziej uznanych obecnie na świecie latynoskich aktorów (np. "To nie jest kraj dla starych ludzi" braci Coen). Nagrodzeni na Ft. Lauderdale International Film Festival i Fantasporto "Naiwniacy" to przedostatni - jak dotąd - projekt Miguela Bardema, który w styczniu 2008 roku zaprezentował familijną komedię "Mortadelo y Filemón. Misión: Salvar la Tierra", kolejną ekranizację przygód uwielbianych w Hiszpanii bohaterów komiksu "Mortadelo i Filemon".

W "Naiwniakach" główne role zagrali Argentyńczyk Ernesto Alterio znany z prezentowanego również w polskich kinach thrillera korporacyjnego "Metoda" Marcelo Pineyro oraz Federico Luppi, którego mogliśmy oglądać m.in. w "Labiryncie Fauna" Guillermo Del Toro. Towarzyszyła im nagrodzona na Fantasporto Victoria Abril, muza Pedro Almodóvara i jedna z najbardziej uznanych hiszpańskich aktorek. Abril odbierała nagrody m.in. na festiwalu w Berlinie (za "Kochanków" Vicenta Arandy), San Sebastian ("Po śmierci o nas zapomną" Agustína Díaza Yanesa), na rozdaniu statuetek Goya i Europejskich Nagród Filmowych. U Almodóvara niezapomniane kreacje stworzyła w "Wysokich obcasach", "Zwiąż mnie" i "Kice".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...