Ale kino+
alekino+
Film. NAJDŁUŻSZY DZIEŃ

NAJDŁUŻSZY DZIEŃ

The Longest Day
dramat wojenny, USA, 1962, 110 min.
reżyseria: Andrew Marton, Bernhard Wicki, Darryl F. Zanuck, Ken Annakin
obsada: Eddie Albert, Richard Beymer, Richard Burton, Sean Connery
Premiera w Ale kino+: 24.03.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 281 miejsce w rankingu

Pierwszy hollywoodzki film wojenny, w którym Niemcy mówią po niemiecku. Największe i najbardziej autentyczne historyczne widowisko w dziejach amerykańskiego kina.

"Najdłuższy dzień" do historii kina przeszedł jako najlepszy hollywoodzki film opowiadający o największej operacji desantowej II wojny światowej, czyli o lądowaniu wojsk alianckich w Normandii. Operacja miała kryptonim "Overlord", a jej rozpoczęcie wyznaczono na 6 czerwca 1944 roku. Trzema milionami żołnierzy (głównie amerykańskich, brytyjskich, kanadyjskich i francuskich) dowodził generał Eisenhower, wyznaczony na to stanowisko przez pomysłodawcę akcji - Winstona Churchilla. Epicka, niemal dokumentalna opowieść o tej akcji, która była początkiem końca przewagi Trzeciej Rzeszy, to dzieło czterech reżyserów i pięciu scenarzystów (dla których punktem wyjścia była powieść Corneliusa Ryana), ale przede wszystkim producenta DARRYLA F. ZANUCKA związanego z wytwórnią 20th Century Fox. Zanuck wymarzył sobie, że film nie będzie sentymentalną opowieścią z wojennymi plenerami w tle, ale dokładną rekonstrukcją zdarzeń, które prawie 20 lat wcześniej zmieniły bieg historii. Obraz miał powstać na czarno-białej taśmie, pogoda podczas zdjęć miała być taka sama, jak 6 czerwca 1944 (czyli wietrzna i deszczowa), Niemcy mieli mówić po niemiecku, a Francuzi po francusku - co w kinie hollywoodzkim było absolutnym ewenementem.

W obsadzie znalazło się 42 znanych aktorów: Henry Fonda zagrał Theodora Roosevelta, Richard Burton oficera lotniczego Davida Campbella, Sean Connery szeregowca Flanagana, a Robert Mitchum generała Normana Cotę. Paul Anka wcielił się w jednego z desantowców, John Wayne w porucznika Benjamina Wandervoorta, a Henry Grace w generała Eisenhowera. Zanuck celowo nie unikał znanych twarzy: chciał, żeby gwiazdorzy wzmacniali emocjonalny klimat epizodów, w których występowali, ale też żeby pomogli widzom zorientować się w całym mnóstwie postaci i scen.

Najtrudniejsze okazało się zdobycie sprzętu (Zanuck żartował nawet, że miał trudniejsze zadanie niż sam Eisenhower podczas desantu). Na wybrzeża Normandii, gdzie kręcono większość scen, przywieziono m.in. myśliwce Spitfire z Belgii, niemieckie Messerschmitty i czołgi znalezione w Hiszpanii oraz szybowce desantowe zbudowane w Anglii. Podczas kręcenia największych scen na planie przebywało 37 doradców militarnych, 23 tysiące żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i francuskich, 22 okręty wojenne, a także samoloty, szybowce, czołgi, amfibie, transportery opancerzone i jeepy. Jeden z konsultantów wojskowych obliczył nawet, że Zanuck dysponował wówczas dziewiątą potęgą militarną świata.

Budżet filmu wyniósł 10 milionów dolarów, co uczyniło go najdroższym czarno-białym (później pokolorowanym) filmem w dziejach kina (rekord pobiła dopiero "Lista Schindlera" w 1993 roku). O tym, ze trud się opłacił Zanuck przekonał się jednak bardzo szybko. Nagrodzony dwoma Oscarami i Złotym Globem "Najdłuższy dzień" stał się największym filmowym wydarzeniem 1962 roku, a do dziś panuje przekonanie, że żaden późniejszy hollywoodzki film wojenny nie dorównuje autentyzmem wyjątkowemu widowisku Zanucka.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...