Ale kino+
alekino+
Film. NAJEŹDŹCY Z MARSA

NAJEŹDŹCY Z MARSA

Invaders from Mars
film science fiction, USA, 1986, 95 min.
reżyseria: Tobe Hooper
obsada: Hunter Carson, Karen Black, Laraine Newman, Timothy Bottoms
Premiera w Ale kino+: 25.01.2008 r.
2.67
343
8 głosy | 329 miejsce w rankingu

Remake fantastyczno-naukowego klasyka z 1953 roku. Tym razem inwazję podstępnych kosmitów porywających ludzkie ciała poprowadził autor kultowej "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" Tobe Hooper.

Dzieciństwo Davida (Hunter Carson) upływa szczęśliwie w małym amerykańskim miasteczku - aż do pewnej nocy, gdy chłopiec zauważa lądujący w pobliżu niezidentyfikowany obiekt. Ojciec małego bohatera oczywiście nie wierzy w rewelacje syna, ale godzi się zbadać sprawę. Ze swojej krótkiej wyprawy wraca dziwnie odmieniony; wkrótce to samo spotyka matkę Davida i wielu innych mieszkańców miasteczka. Chłopiec odkrywa straszliwą prawdę: na Ziemi wylądowali Obcy, którzy porywają ludzi i przejmują kontrolę nad ich ciałami. Kosmitów w ludzkiej skórze jest wokół bohatera coraz więcej; David usiłuje powstrzymać inwazję z pomocą szkolnej pielęgniarki - jednej z niewielu osób skłonnych uwierzyć w opowieści przerażonego dziecka.

"Najeźdźcy z Marsa" to ważna pozycja w historii kina fantastyczno-naukowego. Nakręcony w 1953 thriller s.f. Williama Camerona Menziesa to jeden z pierwszych filmów należących do nurtu tzw. "fantastyki paranoicznej", podgatunku, którego sztandarowym dziełem jest o trzy lata późniejsza "Inwazja łowców ciał" Dona Siegela. Do "Najeźdźców z Marsa", opowieści o kosmitach w ludzkiej skórze, którzy krok po kroku przejmują kontrolę nad światem, wrócił po latach TOBE HOOPER - reżyser wsławiony niezależnym, ekstremalnie krwawym horrorem "Teksańska masakra piłą mechaniczną". Oryginalni "Najeźdźcy..." byli produkcją niskobudżetową, której głównym atutem była umiejętnie skonstruowana, niesamowita atmosfera. Tobe Hooper mógł sobie pozwolić na znacznie więcej; miał do dyspozycji przyzwoity budżet i nowoczesne zaplecze efektów specjalnych. Dzięki temu powstał film efektowny, pełen ironicznych nawiązań do fantastyczno-naukowego kina lat 50. i ukutych wówczas kanonów filmowej science fiction.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...