Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ADRIAN LYNE

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ADRIAN LYNE

Hollywood's Best Film Directors: Adrian Lyne
film dokumentalny, USA, 2006, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 26.07.2009 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ADRIAN LYNE
1
2

Kolejny odcinek dokumentalnej serii o słynnych reżyserach Hollywood. Mistrzowie kina opowiadają o tym, jak radzą sobie na wielkich planach superprodukcji, jak stawiają czoła wymaganiom sławnych aktorów oraz oczekiwaniom producentów. W tym epizodzie opowiada o sobie Adrian Lyne - twórca głośnego "Fatalnego zauroczenia" i kontrowersyjnego "Dziewięć i pół tygodnia".

Reżyser, scenarzysta i producent Adrian Lyne urodził się 4 marca 1941 r. w angielskim mieście Peterborough. Zanim zaczął realizować filmy, zarabiał m.in. jako kurier i urzędnik w londyńskiej agencji prasowej. W wolnych chwilach grywał na trąbce w zespole jazzowym. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w telewizji, jako twórca reklamówek i krótkich metraży inspirowanych dokonaniami francuskiej Nowej Fali.

Jego pełnometrażowy debiut "Lisice" (1980) z Jodie Foster i Laurą Dern był wnikliwym spojrzeniem na przyjaźń czterech kalifornijskich nastolatek. Przełomem okazał się trzy lata późniejszy musical "Flashdance" - historia nastoletniej Alex marzącej o karierze tancerki stała się przebojem, podobnie jak nagrodzona Oscarem piosenka "What a Feeling".

Kontrowersje wywołał obfitujący w odważne sceny erotyczne "Dziewięć i pół tygodnia" (1986), przez krytyków ochrzczony "Ostatnim tangiem na Manhattanie". Opowieść o burzliwym romansie pracownicy nowojorskiej galerii i zagadkowego maklera z Wall Street uczyniła z aktorów, Kim Basinger i Mickey'a Rourke, symbole seksu lat 80.

Rok później zrealizował "Fatalne zauroczenie" - thriller z Glenn Close i Michaelem Douglasem w rolach głównych. Film został nominowany do Oscara w sześciu kategoriach, w tym za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oraz najlepszą żeńską rolę pierwszoplanową.

W lata 90. Lyne wszedł realizując "Drabinę Jakubową" z Timem Robbinsem, która spodobała się zarówno zagorzałym fanom horrorów jak i kina psychologicznego. Kasowym hitem okazała się "Niemoralna propozycja" (1993), w której miliarder Robert Redford wystawia na próbę małżeństwo Demi Moore i Woody'ego Harrelsona. Z popularnością filmu nie zbiegły się jednak notowania krytyków, a reżyser otrzymał nominację do Złotej Maliny. W filmie, "Niewierna" (2002), Lyne jeszcze raz dał wyraz fascynującej go sile namiętności i pokus czyhających na statecznych mieszczan. W główne role w filmie wcielili się Richard Gere i Diane Lane.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...