Ale kino+
alekino+
Film. Najlepsi reżyserzy Hollywood: Alan Parker

Najlepsi reżyserzy Hollywood: Alan Parker

Hollywood's Best Film Directors: Alan Parker
film dokumentalny, USA, 2010, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 10.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 519 miejsce w rankingu
Najlepsi reżyserzy Hollywood: Alan Parker

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka będzie jeden z najbardziej wpływowych twórców w Hollywood - Alan Parker.

W 1999 roku magazyn filmowy "Empire" umieścił jego nazwisko pośród stu najważniejszych ludzi dzisiejszego kina, a w 2001 roku za swoje osiągnięcia otrzymał tytuł szlachecki. Dwukrotnie nominowany do Oscara i ośmiokrotnie do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej Alan Parker karierę zaczynał jako twórca filmów reklamowych. Nakręcił ich ponad 500 i zdobył wszelkie możliwe nagrody w branży. Fabułą zajął się w połowie lat 70. Debiutował komedią gangsterską "Bugsy Malone" (1975). Już jeden film wystarczył, by zrobiło się o nim głośno - obraz walczył o Złotą Palmę oraz zdobył 5 nagród BAFTA. Podobnym sukcesem okazał się jego kolejny film "Midnight Express" (1978), nominowany m.in. do Oscara i Złotego Globu i nagrodzony przez Brytyjską Akademię Filmową za najlepszą reżyserię. W latach 80. powstał jeden z najbardziej uznanych obrazów Parkera - "Ptasiek" (1984). Ekranizacja powieści Williama Whartona przyniosła reżyserowi Nagrodę Główną Jury w Cannes. Sukces komercyjny przyszedł natomiast wraz z produkcją "Evity" (1996). Ważne obrazy reżysera to również m.in.: "Missisipi w ogniu" (1988), "The Commitments" (1991), "Prochy Angeli" i "Życie za życie" (2003).

Alan Parker zdecydowanie nie lubi się powtarzać i chętnie korzysta z bogactwa filmowych możliwości. Często bawi się gatunkami, prezentując widzom intrygujące mieszanki. Sięga też po różne formy wyrazu - poza fabułą i dokumentem, zajmuje się też animacją. Najbardziej znany animowany obraz reżysera "The Wall" (1981) inspirowany był słynnym albumem "The Wall" grupy Pink Floyd.

Parker znany jest również z tego, że przykłada niesamowitą wagę do estetycznej strony swoich filmów. Najczęściej reżyser współpracuje z operatorem Michaelem Seresinem. W 2007 roku twórcy otrzymali dwie Złote Żaby na festiwalu Camerimage. Parker został też uhonorowany nagrodą dla "reżysera obdarzonego szczególną wrażliwością wizualną".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...