Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ANDREW DAVIS

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ANDREW DAVIS

Hollywood's Best Film Directors, ep.3: Andrew Davis
film dokumentalny, USA, 2006, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 12.04.2009 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ANDREW DAVIS
1
2

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których filmy od lat elektryzują kinomanów. W tym odcinku opowiada o sobie Andrew Davis - specjalista od kina akcji, autor takich filmów, jak "Liberator", "Nico" czy "Ścigany".

Andrew Davis to reżyser i producent, karierę zaczynał jako operator. Urodził się 21 listopada 1946 w Chicago. Wychowywał się w środowisku aktorów i pisarzy (jego ojciec, Nate Davis, był aktorem teatralnym), otaczała go polityka i teatr. Od najmłodszych lat zdradzał zainteresowanie sztuką filmową: należał do kółka fotograficznego, w szkole średniej obsługiwał projektor. Jako dziecko nauczył się grać na gitarze, idąc w ślady swojego starszego brata, Richarda. Studiował dziennikarstwo, które ukończył w 1968.

Karierę Davisa zapoczątkował kultowy "Chłodnym okiem" (1969), przy którym pracował jako asystent reżysera i operatora, Haskella Wexlera. Debiutem reżyserskim był nakręcony w 1977 niskobudżetowy film "Stony Island" - "Chciałem nakręcić własne "Amerykańskie grafitti", własne "Ulice nędzy" - mówi o "Stony Island" Davis. W filmie w główne role wcielili się ojciec i brat reżysera, a sam Davis nazywa go "produkcją rodzinną".

W 1989 nakręcił film "Przesyłka" z Genem Hackmanem, obraz, który sprawił, że Andrew Davis zaczął być postrzegany jako reżyser od kina akcji. Jednak swoje najgłośniejsze filmy miał dopiero nakręcić. Szczyt jego kariery przypada na lata 90-te - to wtedy powstały "Liberator" (1992) ze Stevenem Seagalem, nominowany do 7 Oscarów "Ścigany" (1993) z brawurowymi kreacjami Harrisona Forda i Tommy'ego Lee Jonesa, czy "Morderstwo doskonałe" (1998) z Michaelem Douglasem i Gwyneth Paltrow. W swoim dorobku ma również film familijny - to "Kto pod kim dołki kopie" (2003) z Jonem Voightem i Sigourney Weaver.

Ostatnim - jak dotąd - obrazem zrealizowanym przez Andrew Davisa jest film akcji "Patrol" (2006) opowiadający o pracy ratowników Straży Przybrzeżnej. W główne role wcielili się Kevin Costner i Ashton Kutcher.

W dokumencie "Najlepsi reżyserzy Hollywood" Andrew Davis opowiada o swoim dzieciństwie, zdradza również kulisy pracy na planie filmowym i wspomina współpracę z niektórymi aktorami.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...