Ale kino+
alekino+
Film. Najlepsi reżyserzy Hollywood: Atom Egoyan

Najlepsi reżyserzy Hollywood: Atom Egoyan

Hollywood's Best Film Directors: Atom Egoyan
film dokumentalny, USA, 30 min.

Premiera w Ale kino+: 23.03.2013 r.
343
Najlepsi reżyserzy Hollywood: Atom Egoyan

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem kolejnego odcinka będzie ormiański twórca Atom Egoyan.

Atom Egoyan jest niczym filmowy Leonardo da Vinci. Sam pisze scenariusze swoich filmów, większość z nich osobiście wyprodukował a część własnoręcznie zmontował. W swoich obrazach analizuje wpływ rozwoju nowych technologii na relacje między ludźmi. Często też porusza się wśród tematów związanych z krajem swojego pochodzenia. Reżyser ma na swom koncie dwie nominacje do Oscara i cztery wyróżnienia z Cannes.

Atom Egoyan urodził się w Kairze w rodzinie egipskich Ormian. Imię dostał na część pierwszego reaktora atomowego w Egipcie. Jeszcze jako dziecko przeprowadził się z rodzicami do Kanady. Przez wiele lat nie przejawiał zainteresowania kulturą, z której się wywodził. Dopiero podczas studiów na Uniwersytecie w Toronto przyłączył się do organizacji zrzeszającej ormiańskich studentów i bardzo zaangażował się w jej działalność. Odzwierciedleniem powrotu do przeszłości był jego pełnometrażowy debiut zatytułowany "Najbliższy z rodziny" (1984), w którym główny bohater stara się naprawić chłodne relacje panujące w pewnej ormiańskiej rodzinie. Kolejne tytuły, które poświęcił swojej kulturze, to "Filmowanie rodziny" (1987) i "Ararat" (2002). Najbardziej autobiograficznym obrazem Egoyana jest nakręcony w 1993 roku "Kalendarz". Reżyser zagrał w nim rolę fotografa, który wyjeżdża do Armenii, by robić zdjęcia tamejszych kościołów.

Szerokiej publiczności dał się poznać w 1994 roku, kiedy to na ekrany kin wszedł obraz "Exotica". Film, ukazujący losy kilku osób splatające się w tytułowym klubie erotycznym zdobył nagrodę FIPRESCI w Cannes. Dużym uzaniem cieszyła się kolejna produkcja Egoyana "Słodkie jutro" (1997). Przyniosła ona reżyserowi dwie nominacje do Oscara oraz trzy wyróżnienia na festiwalu w Cannes. Największym sukcesem komercyjnym twórcy okazał się nakręcony w 2009 roku thriller "Chloe" z Julianne Moore, Amandą Seyfried i Liamem Neesonem w rolach głównych.

Dziś Atom Egoyan ma w swoim dorobku dwanaście filmów fabularnych, kilka krótkich metraży oraz filmy telewizyjne. Poza promowaniem kultury ormiańskiej, angażuje się również w pomoc początkującym filmowcom z Kanady. Prowadzi liczne warsztaty i pomaga młodym twórcom zdobyć fundusze na realizację ich fimowych marzeń.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...