Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: BARRY LEVINSON

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: BARRY LEVINSON

Hollywood's Best Film Directors: Barry Levinson
film dokumentalny, USA, 2007, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 3.01.2010 r.
343

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których filmy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka jest Barry Levinson - laureat Oscara oraz Złotego i Srebrnego Berlińskiego Niedźwiedzia, autor takich obrazów jak: "Rain Man", "Fakty i akty", "Bugsy".

Barry Levinson urodził się w 1942 roku w Baltimore. W latach 60. studiował dziennikarstwo i pobierał lekcje aktorstwa. Na początku kariery zajmował się pisaniem scenariuszy do programów telewizyjnych. Sukcesem okazał się wykreowany przez niego "The Carol Burnett Show", za który otrzymał dwie nagrody Emmy. Jako aktor debiutował w 1977 roku w filmie "Nieme kino" Mela Brooksa. Dwa lata później otrzymał pierwszą nominację do Oscara za scenariusz do filmu "I sprawiedliwość dla wszystkich" Normana Jewisona. Jego reżyserski debiut to oparty na elementach biograficznych obraz "Diner" (1982), który przyniósł kolejną nominację do Nagrody Akademii i Złotego Globu, i odegrał dużą rolę w karierach młodych gwiazd: Mickeya Rourke, Kevina Backona i Ellen Barkin. Wielkim sukcesem komercyjnym okazał się komediodramat wojenny "Good morning, Wietnam" (1987), w którym w główną rolę wcielił się Robin Williams.

Przełomem w karierze Levinsona był nakręcony w 1988 roku "Rain Man". Poruszająca opowieść o autystycznym mężczyźnie przyniosła reżyserowi Oscara, Złotego Niedźwiedzia, włoską nagrodę Davida i miejsce w czołówce najlepszych reżyserów Hollywood. Jego kolejne filmy - "Avalon" (1990), "Bugsy" (1991) cieszyły się uznaniem krytyki. Kolejnym wielkim sukcesem Levinsona był polityczny komediodramat "Fakty i akty" (1997) z Dustinem Hoffmanem, za który reżyser został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem. W 2001 roku wyreżyserował bardzo dobrze przyjętą komedię kryminalną "Włamanie na śniadanie" z Cate Blanchett, Brucem Willisem i Billym Bobem Thorntonem. Po kilku mniej popularnych filmach, w 2006 roku zrealizował dramat "Człowiek roku" z Robinem Williamsem.

Barry Levinson próbuje także swoich sił jako pisarz. W 2003 roku wydał debiutancką powieść "Sixty-six". Reżyser jest też właścicielem rodzimej drużyny baseballowej Baltimore Orioles. Od 1982 jest związany z malarką, Dianą Rhodes.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...