Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: BARRY SONNENFELD

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: BARRY SONNENFELD

Hollywood's Best Film Directors: Barry Sonnenfeld
film dokumentalny, USA, 2007, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 20.09.2009 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: BARRY SONNENFELD
1
2

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tej części jest amerykański operator, reżyser i producent filmowy, twórca takich hitów jak "Rodzina Adamsów" czy "Faceci w czerni" - Barry Sonnenfeld.

Barry Sonnenfeld urodził się w 1953 roku w Nowym Jorku. Tam też ukończył wydział sztuki filmowej. Swoją karierę rozpoczynał jako reżyser filmów pornograficznych. Następnie - jako operator - rozpoczął współpracę z braćmi Coen i Robertem Reinerem, z którym pracował m.in. przy hicie "Kiedy Harry poznał Sally". Dopiero po kilku latach spędzonych w branży zdecydował się na nakręcenie własnego filmu kinowego. Była to "Rodzina Adamsów" (1991), której bohaterowie pochodzili z popularnego serialu o tym samym tytule. Obraz odniósł duży sukces finansowy i komercyjny.

W 1994 roku zaproponowano mu nakręcenie "Forresta Gumpa". Sonnenfeld odrzucił tę propozycję, a film trafił w ręce Roberta Zemeckisa, który za jego reżyserię otrzymał Oscara. Sonnefeld postanowił wtedy, że będzie specjalizował się w komediach. W 1995 roku wyreżyserował "Dorwać małego" z Johnem Travoltą w roli głównej, który za swoją kreację został nagrodzony Złotym Globem. Jednak to dwa lata później reżyser nakręcił swój największy przebój - "Faceci w czerni" z Willem Smithem w roli agenta specjalnego walczącego z kosmitami. Kolejnym sukcesem okazał się "Bardzo dziki zachód", wyprodukowany wraz z Jonem Petersem. Jednym z ostatnich filmów kinowych Sonnenfelda był sequel "Facetów w czerni" - "Faceci w czerni 2". W międzyczasie reżyser zajął się produkcją filmową. W 2004 roku wyprodukował "Ladykillers" braci Coen, a 3 lata później "Zaczarowaną" Kevina Limy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...