Ale kino+
alekino+
Film. Najlepsi reżyserzy Hollywood: Brett Ratner

Najlepsi reżyserzy Hollywood: Brett Ratner

Hollywood's Best Directors: Brett Ratner
film dokumentalny, USA, 30 min.

Premiera w Ale kino+: 3.02.2013 r.
343
Najlepsi reżyserzy Hollywood: Brett Ratner

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem kolejnego odcinka będzie Brett Ratner, twórca takich tytułów, jak "Godziny szczytu" czy "X-Men: Ostatni bastion".

Był najmłodszym studentem reżyserii w historii Uniwersytetu Nowojorskiego. Dziś zasiada w radzie dziekanatu ukończonego przed laty wydziału. Jeszcze w czasie studiów nakręcił krótkometrażowy obraz "Whatever happened to Mason Reese" (1990), który został sfinansowany przez samego Stevena Spielberga. Po sukcesie pierwszej produkcji, Ratner zajął się kręceniem teledysków dla największych gwiazd amerykańskiej sceny muzycznej takich, jak: Mariah Carrey, Madonna, Jay-Z czy Mary J. Blige.

Miał 28 lat, gdy wyreżyserował swoją pierwszą fabułę. Komedia "KasaMowa" (1997) okazała się kinowym hitem. Kolejne obrazy reżysera potwierdziły, że Ratner jest twórcą skazanym na sukces. "Godziny szczytu" (1998) zarobiły 250 milionów dolarów, a każda następna część serii pobiła tę kwotę. W 2002 roku Ratner został wybrany na reżysera filmu "Czerwony smok", prequela "Milczenia owiec". Rekordy kasowe pobiła jego kolejna produkcja "X-Men: Ostatni bastion" (2006), w której główne role zagrali Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen i Halle Berry. Niesamowitym sukcesem okazał się również wyreżyserowany i wyprodukowany przez niego serial "Skazany na śmierć", który przez pięć lat (2005-2009) był hitem kanału FOX.

Ratner nie ogranicza swojej działalności artystycznej do reżyserii. Twórca interesuje się również fotografią. Zrobione przez niego zdjęcia pojawiły się m.in. w magazynie "Vanity Fair" oraz w wydanym przez Ratnera albumie "Hilhaven Lodge: The Photo Booth Pictures". Reżyser znany jest także z działalności dobroczynnej. Od kilku lat współpracuje z fundacją Chrysalis, która zajmuje się pomocą osobom bezdomnym i ubogim.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...