Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: CHRIS COLUMBUS

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: CHRIS COLUMBUS

Hollywood's Best Film Directors: Chris Columbus
film dokumentalny, USA, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 15.06.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 124 miejsce w rankingu
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: CHRIS COLUMBUS

Choć najwyższą filmową władzą w Hollywood są bez wątpienia wielkie studia produkcyjne, nie byłoby uwodzicielskiego świata filmów z Fabryki Snów bez wyobraźni reżyserów. Od początku istnienia kina do Hollywood ściągali najlepsi: z Niemiec Fritz Lang, z Polski Ryszard Bolesławski czy sam Siergiej Eisenstain z Rosji. Hollywoodzkiemu urokowi dali się uwieść nawet tacy indywidualiści, jak Roman Polański, Ang Lee, Michael Haneke czy Francois Ozon.

Dokumentalna seria "Najlepsi reżyserzy Hollywood" przedstawia reżyserów, którzy w środowisku filmowym Hollywood mają najwięcej do powiedzenia. Bohaterem tego odcinka jest Chris Columbus, nazywany Frankiem Caprą naszych czasów twórca takich przebojów, jak "Kevin sam w domu" czy "Harry Potter i kamień filozoficzny".

Urodził się w 1958 roku w Pensylwanii, ale wkrótce jego rodzina przeniosła się do Ohio, gdzie jego ojciec z górnika stał się hutnikiem. Matka przyszłego reżysera z kolei została w Ohio pracownicą wytwórni sprzętu mechanicznego. Mały Chris od początku jednak przejawiał skrajnie różne od swoich rodziców zainteresowania i zdolności. Dużo i dobrze rysował, marzył o zostaniu... księdzem, później malarzem, a wreszcie zainteresował się kinem. Jak wielu wielkich reżyserów o filmowej karierze zaczął marzyć po obejrzeniu "Ojca chrzestnego" Francisa Coppoli. Podczas studiów na Uniwersytecie Nowojorskim zaczął pisać scenariusze. Jednym z nich był scenariusz do "Gremliny rozrabiają", z którym długo i bezskutecznie pukał do drzwi kolejnych wytwórni. Wreszcie projektem zainteresował się Steven Spielberg, który postanowił dać szansę młodemu entuzjaście. Columbus przeprowadził się z Nowego Jorku do Los Angeles i dostał rok, aby przerobić swój scenariusz zgodnie ze wskazówkami Spielberga. W oryginale "Gremliny...", które Columbus pisał jako czarną satyrę dramatu "To wspaniałe życie" Franka Capry, miały być znacznie mroczniejsze: rodzinny pies miał być zjedzony, a słodki Mogwai miał się wreszcie zamienić w siejącego strach Gremlina Stripe'a. Pod wpływem Spielberga Columbus złagodził scenariusz i dodał więcej pozytywnych, rodzinnych wątków, co w połączeniu z reżyserią Joe Dantego i talentem Spielberga dało jeden z największych hitów kina amerykańskiego lat 80.

Columbus-scenarzysta zaczął być rozchwytywany w Hollywood. Barry Levinson nakręcił według jego pomysłu "Młodego Sherlocka Holmesa", Richard Donner zrealizował "Goonies", a James Foley "Buntownika z Eberton". W 1987 roku Columbus postanowił wreszcie sam stanąć za kamerą i nakręcił przygodową komedię "Zwariowana noc" z Elizabeth Shue w roli opiekunki do dzieci, która wraz ze swoimi podopiecznymi ląduje w środku nocy w zamęcie najbardziej niewiarygodnych przygód. Stąd był już tylko krok do przeboju, który Columbusowi przyniósł największą sławę. "Kevin sam w domu" ze świeżo odkrytym wtedy Macaulayem Culkinem okazał się komedią roku, a Culkin został okrzyknięty jedną z największych dziecięcych gwiazd Hollywood. Film dostał dwie nominacje do Oscara i dwie do Złotych Globów ( jedna trafiła do Culkina za najlepsza rolę w komedii). Columbus szybko zabrał się do przygotowań sequela "Kevin sam w Nowym Jorku".

Kolejny sukces sprawił, że do następnego filmu - "Pani Doubtfire" - reżyserowi udało się zaangażować samego Robina Williamsa, który, jak niegdyś Dustin Hoffman w "Tootsie", zgodził się przez cały okres zdjęć stroić w kobiece łaszki. Columbus znów bawił i zaskakiwał, ale pod warstwą żartów przemycał swoje podstawowe motto: najważniejsza na świecie jest rodzina. Williams jako bezrobotny Daniel Hillard udawał pomoc domową po to przecież, żeby móc być blisko swoich dzieci.

O Columbusie zaczęto mówić, że jest nowym Frankiem Caprą komercyjnego kina Hollywood. To m.in. sprawiło, że w 2000 roku to właśnie on został jednym z głównych kandydatów do ekranizacji pierwszej powieści o Harrym Potterze, który okazał się absolutnym wydawniczym fenomenem. Udało mu się ponoć przekonać do siebie J.K. Rowling po tym, kiedy obiecał jej, że jego ekranizacja będzie realizowana w całości w Wielkiej Brytanii, z udziałem angielskich aktorów i filmowców. Tak Columbus na półtora roku przeprowadził się do Londynu, aby pracować nad dwoma kolejnymi częściami Pottera. Odrzucił jednak propozycję kręcenia trzeciej z nich - "Harry Potter i więzień Azkebanu" z powodu rodziny właśnie. Stęskniony wrócił do żony i czwórki dzieci do Stanów, a schedę po nim przejął Alfonso Cuarón.

Od tamtej pory Columbus kręci mniej. W 2005 roku zaskoczył ekranizacją broadwayowskiego przeboju "Rent". Nie spuszcza jednak ręki z pulsu: jest producentem komedii "Noc w muzeum" i przygodowego filmu dla młodzieży "Fantastyczna Czwórka".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...