Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: FRANCIS FORD COPPOLA

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: FRANCIS FORD COPPOLA

Hollywood's Best Film Directors - Francis Ford Coppola
film dokumentalny, USA, 2007, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 30.08.2009 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: FRANCIS FORD COPPOLA

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tej części jest jeden z najsłynniejszych filmowców wszech czasów, reżyser, scenarzysta i producent, zdobywca 5 Oscarów, twórca klasycznych już pozycji, jak "Czas Apokalipsy", "Rozmowa" oraz trylogia o mafijnym rodzie Corleone - Francis Ford Coppola.

Francis Ford Coppola urodził się 7 kwietnia 1939 roku w Detroit w rodzinie artystów - jego ojciec był muzykiem a matka aktorką. Ukończył studia na wydziale filmowym Uniwersytetu Kalifornijskiego, a w ramach praktyk został asystentem króla filmów klasy B, Rogera Cormana. W 1969 roku założył w San Francisco ośrodek produkcji filmowej American Zoetrope, z którym współpracowali m.in. George Lucas, Martin Scorsese i Peter Bogdanovich.

Pierwszym samodzielnym filmem fabularnym Coppoli był "Obłęd" z 1963 roku. Osiem lat później reżyser otrzymał pierwszego Oscara - za scenariusz do dramatu wojennego, "Patton". W Hollywood zasłynął jednak dopiero, gdy do kin wszedł "Ojciec chrzestny". Coppola uhonorowany został wtedy Złotym Globem i nominacją do Nagrody Akademii za reżyserię. Jako współautor scenariusza otrzymał nominację do Złotego Globu oraz Oscara. Z równie pozytywnym przyjęciem spotkały się jego dwa filmy z 1974 roku, które, tak jak pierwsza cześć gangsterskiej sagi, szybko weszły do klasyki kina. To "Rozmowa" z Genem Hackmanem oraz "Ojciec chrzestny II", które przyniosły Coppoli szereg najważniejszych laurów przemysłu filmowego i trwałe miejsce w historii filmu. Kolejnym sztandarowym dziełem filmowca był "Czas Apokalipsy", oparty częściowo na "Jądrze ciemności" Josepha Conrada oraz nakręcony 11 lat później "Ojciec chrzestny III".

Coppola często do prac nad swoimi filmami angażuje krewnych. Obaj jego synowie pojawili się na ekranie w "Ojcu chrzestnym". Córka mistrza, dziś - reżyserka i scenarzystka, Sofia Coppola, zagrała epizody w trzech częściach kultowej gangsterskiej trylogii. Ojciec reżysera współtworzył muzykę do dwóch pierwszych części sagi oraz do "Czasu Apokalipsy". Listę zamyka bratanek Coppoli, Nicolas Cage, który zagrał u wuja między innymi w "Peggy Sue wyszła za mąż".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...