Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: IVAN REITMAN

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: IVAN REITMAN

Hollywood's Best Film Directors: Ivan Reitman
film dokumentalny, USA, 2006, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 3.05.2009 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: IVAN REITMAN
1
2

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których filmy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka jest twórca najbardziej kasowych komedii z lat 80. i 90., odkrywca komediowego talentu Arnolda Schwarzeneggera - reżyser i producent, Ivan Reitman.

Ivan Reitman przyszedł na świat w 1946 w niewielkim Komárnie. Czechosłowację opuścił w wieku niespełna 5 lat, by wraz z rodzicami osiedlić się w Kanadzie. W młodości odbył edukację muzyczną, lecz szybko odkrył, że jego pasją jest kino. Po ukończeniu Uniwersytetu w Hamilton rozpoczął pracę w telewizji. Przełomem w karierze producenta okazała się dla Reitmana prekursorska dla nurtu komedii młodzieżowych "Menażeria" (1978). Reitman stoi również za takimi przebojami, jak "Beethoven" (1992), "Kosmiczny mecz" (1996), "Części intymne" (1997), czy ukazujący Stary Kontynent w krzywym zwierciadle "Eurotrip" (2004).

Reżyserska passa Reitmana rozpoczęła się na przełomie lat 70. i 80. wraz z filmami "Pulpety" i "Szarże" z udziałem Billa Murraya. Twórcy ponownie połączyli swoje siły w 1984 przy okazji kultowych "Pogromców duchów". Ponadczasowy hit i jego o 5 lat późniejsza kontynuacja uczyniły gwiazdy z trójki odtwórców głównych ról - Billa Murraya, Dana Aykroyda i Harolda Ramisa. Reitman, reżyser i producent całego przedsięwzięcia, pozostał w cieniu, co nie przeszkodziło mu w konsekwentnym budowaniu pozycji jednego z najbardziej wpływowych twórców komediowych.

Na schyłek lat 80. przypada początek współpracy reżysera z Arnoldem Schwarzeneggerem. Aktor zademonstrował u Reitmana swoje nowe oblicze wcielając się kolejno w brata-bliźniaka Danny'ego de Vito ("Bliźniacy"), przedszkolankę ("Gliniarz w przedszkolu") i mężczyznę w błogosławionym stanie ("Junior"). Pod skrzydłami Reitmana komediowy talent odkryli u siebie również uznani aktorzy dramatyczni. Robert Redford i Debra Winger wystąpili w komedii sensacyjnej "Orły Temidy" (1986) a Sigourney Weaver i Kevin Kline w komedii romantycznej "Dave". (1993).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...