Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: JAMES MANGOLD

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: JAMES MANGOLD

Hollywood's Best Film Directors: James Mangold
dokument, USA, 2010, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 23.10.2011 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: JAMES MANGOLD

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka będzie James Mangold - twórca takich obrazów, jak "Kate i Leopold" czy "Przerwana lekcja muzyki".

James Mangold ma na swoim koncie dramaty, horrory, komedie romantyczne, a nawet western. Swoją przygodę z filmem zaczynał już na studiach w California Institute of Art. Współpracował wówczas z Alexandrem Mackendrickiem, reżyserował sztuki teatralne i filmy krótkometrażowe. Po koniec lat 80. przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie studiował na Columbia University. W 1992 roku napisał scenariusz animowanego filmu telewizyjnego "The Claymation Easter Special", za który otrzymał nagrodę Emmy. Swój pierwszy pełnometrażowy obraz - "Victor, syn Dolly" nakręcił w 1995 roku i od razu zdobył nagrodę na Sundance Film Festival. Ze swoim debiutem trafił również na festiwal w Cannes. W kolejnym jego obrazie - thrillerze "Cop Land" - wystąpiły gwiazdy największego formatu - Robert De Niro, Sylvester Stallone i Ray Liotta. W 1999 roku, bazując na bestsellerowej powieści Susanny Kaysen, nakręcił przejmujący dramat "Przerwana lekcja muzyki" z Angeliną Jolie i Winoną Ryder. Dwa lata później zrealizował romantyczną opowieść "Kate i Leopold". Piosenkę przewodnią do filmu zaśpiewał Sting, otrzymał za nią Złoty Glob i nominację do Oscara.

Po miłosnej baśni James Mangold wziął na warsztat horror. I tak w 2003 roku powstała "Tożsamość" z Johnem Cusackiem i Rayem Liottą w rolach głównych. Dwa lata później reżyser nakręcił jeden z najważniejszych filmów w swojej karierze - "Spacer po linie". Za występ w filmowej biografii Johnny'ego Casha odtwórcy głównych ról - Reese Witherspoon i Joaquin Phoenix zostali uhonorowani Złotymi Globami. Kreację Witherspoon nagrodzono także Oscarem. W 2007 roku James Mangold zrealizował remake westernu z lat 50. - "3:10 do Yumy", którym zaskoczył nie tylko swoich fanów, ale i całe Hollywood. Film zadebiutował na szczycie amerykańskiego box office'u. W rolach głównych reżyser obsadził Russela Crowe'a i Christiana Bale'a, co niewątpliwie przyczyniło się do kasowego sukcesu filmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...