Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: JAN DE BONT

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: JAN DE BONT

Hollywood's Best Film Directors, Ep.5: Jan de Bont
film dokumentalny, USA, 2006, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 14.06.2009 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: JAN DE BONT

Kolejny odcinek dokumentalnej serii o słynnych reżyserach Hollywood. Mistrzowie kina opowiadają o tym, jak radzą sobie na wielkich planach superprodukcji, jak stawiają czoła wymaganiom sławnych aktorów oraz oczekiwaniom producentów. Tym razem swoimi doświadczeniami dzieli się Jan de Bont, twórca filmu "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia" oraz obu części hitu "Speed".

Urodzony w 1943 roku w Eindhoven w Holandii Jan de Bont swoją przygodę z kinem zaczął już w wieku 18 lat. Pierwszy film, przy którym jego nazwisko pojawiło się w napisach, był holenderski krótki metraż z 1965 roku, "Ik kom wat later naar Madra". Potem pracował jako operator z najlepszymi twórcami holenderskiego kina - Adriaanem Ditvoorstem, Paulem Verhoevenem i Wimem Verstappenem.

Z czasem przeniósł się do USA, gdzie pracę filmowca rozpoczął od realizacji zdjęć do obrazu "Prywatne lekcje" (1981). Jest także autorem zdjęć do filmów "Kim jest ta dziewczyna?" (1987) z Madonną w roli głównej, "Szklana pułapka" (1988) oraz "Nagi instynkt" (1992).

Reżyserskim debiutem de Bonta był "Speed: Niebezpieczna prędkość" (1994), który ze stosunkowo niskim budżetem początkowym okazał się wielkim sukcesem kasowym i komercyjnym, zapewniając reżyserowi grad ofert i zaproszeń do współpracy. W pierwszej kolejności powstała nominowana do Oscara za efekty specjalne katastroficzna superprodukcja "Twister" (1996), potem druga część "Speed" (1997) oraz "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia" (2003).

Jak wielu spośród najlepszych filmowców, de Bont nie specjalizuje się tyko w reżyserii. Ma na swoim koncie sukcesy na polu producenckim oraz wybitne osiągnięcia jako operator - jest autorem zdjęć do ponad 50 filmów. Ze swoich filmów najbardziej lubi pierwszą część "Speed", wspominając pracę przy nim jako najbardziej indywidualną, spontaniczną i nieograniczoną odgórnymi wymogami.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...