Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: JOEL SCHUMACHER

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: JOEL SCHUMACHER

Hollywood's Best Film Directors: Ep. 1 Joel Schumacher
film dokumentalny, USA, 2006, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 15.03.2009 r.
5.00
343
10 głosy | 238 miejsce w rankingu
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: JOEL SCHUMACHER
1
2

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których filmy od lat elektryzują kinomanów. W tym odcinku twórcy zapraszają na autoportret Joela Schumachera, który opowie m.in. o początkach kariery, pracy na planie, stosunku do branżowych nagród i o tym, które ze swoich filmów ceni najbardziej.

Joel Schumacher - reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się 29 sierpnia 1939 w Nowym Jorku. Do historii przejdzie jako twórca kasowych i widowiskowych opowieści o strażniku miasta Gotham - "Batman Forever" i "Batman i Robin" oraz ekranizacji prozy Johna Grishama, uważanych przez samego pisarza za najlepsze - "Czas zabijania" i "Klient".

Nim dopuszczono go do wielkobudżetowych produkcji, musiał przebyć długą drogę. Zaczynał od studiów w Parsons School of Design i The Fashion Institute of Technology, po których pracował w branży mody, lecz szybko odkrył, że jego prawdziwym powołaniem jest kino. Zdobytą wiedzę wykorzystał najpierw jako scenograf w telewizji, następnie jako projektant kostiumów m.in. do "Śpiocha" i "Wnętrz" Woody'ego Allena. Na własny debiut na dużym ekranie przyszło mu czekać aż do 1981 roku, kiedy wyreżyserował komedię science fiction, "The Incredible Shrinking Woman", nawiązującą do klasyka gatunku fantastyki naukowej - "Człowiek, który się nieprawdopodobnie zmniejsza" Jacka Arnolda. Przełomem okazały się wzorcowe dla kina lat 80. "Ognie św. Elma" i "Straceni chłopcy", dzięki którym producenci zaczęli patrzeć na Schumachera życzliwszym okiem. Najwięcej kontrowersji wzbudził nominowanym do Złotej Palmy filmem "Upadek" (1993) z Michaelem Douglasem, który frustrację i niezadowolenie odreagowywał na ulicach Los Angeles. Sukces "Upadku" ostatecznie przekonał studio Warner Bros., że to właśnie Schumacher jest odpowiednim następcą Tima Burtona, zdolnym udźwignąć ciężar odpowiedzialności za reżyserię kolejnej historii o Batmanie. Mimo mieszanych recenzji, "Batman Forever" niemal z urzędu miał zapewnione powodzenie wśród publiczności, ciekawej nowej twarzy ulubionego bohatera. Znacznie gorzej powiodło się filmowi "Batman i Robin", uznanemu za największą klęskę artystyczną reżysera, który otarł się nawet o Złotą Malinę. Schumacher zaczął realizować filmy ze znacznie okrojonym budżetem. Był wśród nich "Osiem milimetrów" z Nicolasem Cagem, "Bez skazy" z Robertem De Niro a także traktująca o szkoleniu żołnierzy wysyłanych do Wietnamu "Kraina tygrysów" z Colinem Farrellem. Współpracę z Farrellem kontynuował głośnym "Telefonem", thrillerem zachowującym klasyczną zasadę jedności czasu, miejsca i akcji. Znaczącym tytułem w dorobku reżysera stanowi nominowany do trzech Oscarów "Upiór w operze" (2004), ekranowa wersja słynnego musicalu Andrew Lloyda Webbera.




SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...