Ale kino+
alekino+
Film. Najlepsi reżyserzy Hollywood: John McTiernan

Najlepsi reżyserzy Hollywood: John McTiernan

Hollywood's Best Film Directors: John McTiernan
film dokumentalny, USA, 2007, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 29.05.2011 r.
343

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których filmy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka jest John McTiernan - autor takich przebojów kasowych, jak "Szklana pułapka" czy "Polowanie na Czerwony Październik".

John McTiernan to mistrz kina sensacyjnego. Swoją przygodę z filmem rozpoczął w 1986 roku obrazem "Nomads", w którym główną rolę zagrał nieznany wówczas aktor Pierce Brosnan. Rok później wyreżyserował thriller science fiction "Predator" z Arnoldem Schwarzeneggerem. Dużym sukcesem reżysera okazał się film akcji z 1988 roku "Szklana pułapka", w którym niezapomnianą kreację stworzył Bruce Willis. Jednym z najważniejszych filmów McTiernana jest dramat wojenny "Polowanie na czerwony październik" (1990). Obraz zarobił 120 milionów dolarów i przyniósł twórcom statuetkę Oscara za dźwięk. W 1999 roku na ekrany kin weszły dwa filmy McTiernana - "Trzynasty wojownik" z Antonio Banderasem i "Afera Thomasa Crowna", w którym reżyser po raz kolejny spotkał się z Piercem Brosnanem.
Reżyserowi zdarzyło się występować także po drugiej stronie kamery - jego aktorskie próby zobaczyć można w filmie Philippe'a Mory "Death of a Soldier" z 1986 roku, w którym McTiernanowi towarzyszy James Coburn.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...