Ale kino+
alekino+
Film. Najlepsi reżyserzy Hollywood: Michael Mann

Najlepsi reżyserzy Hollywood: Michael Mann

Hollywood's Best Film Directors: Michael Mann
film dokumentalny, USA, 2007, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 10.07.2011 r.
343

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka będzie reżyser m.in. "Gorączki" i "Informatora" - Michael Mann.

Michael Mann karierę zaczynał jako twórca filmów reklamowych. Kolejnym krokiem na drodze zawodowej były dokumenty. W 1968 roku wyprodukował krótkometrażowy "Janpuri", który został nagrodzony na festiwalu w Cannes. Pod koniec lat 70. Mann zatrudnił się w telewizji, gdzie zasłynął jako producent kultowych seriali policyjnych - "Crime Story", "Wojny narkotykowe", "Wydarzyło się w Los Angeles" i uwielbianych przez publiczność "Policjantów z Miami".

Pierwszym kinowym filmem Michaela Manna był "Złodziej" (1981), w którym główną rolę zagrał James Caan. Pięć lat później reżyser nakręcił "Łowcę". Scenariusz filmu powstał na podstawie słynnej powieści Thomasa Harrisa "Czerwony smok", opowiadającej o seryjnym mordercy Hannibalu Lecterze (rozsławionym kilka lat później przez Anthony'ego Hopkinsa w "Milczeniu owiec"). W 1992 roku Mann wyreżyserował "Ostatniego Mohikanina" z Danielem Day-Lewisem w roli tytułowej. Największe uznanie krytyków przyniosły mu dwa filmy z Alem Pacino - "Gorączka" (1995) i nakręcony cztery lata później "Informator". Z równie ciepłym przyjęciem spotkał się biograficzny "Ali" (2001). Dużą popularnością cieszył się także film "Wrogowie publiczni" (2009), w obsadzie których znaleźli się m.in.: Johnny Depp, Christian Bale i Marion Cotiilard.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...