Ale kino+
alekino+
Film. Najlepsi reżyserzy Hollywood: Norman Jewison

Najlepsi reżyserzy Hollywood: Norman Jewison

Hollywood's Best Film Directors: Norman Jewison
film dokumentalny, USA, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 10.02.2013 r.
343
Najlepsi reżyserzy Hollywood: Norman Jewison

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem kolejnego odcinka będzie Norman Jewison, twórca m.in. musicalu "Jesus Christ Superstar".

NORMAN JEWISON to jeden z najbardziej niedocenianych twórców w historii amerykańskiego kina. Mimo siedmiu nominacji do Oscara, jak dotąd nie otrzymał żadnej statuetki za reżyserię. Urodził się w 1926 roku w Toronto. Podczas II wojny światowej służył w marynarce wojennej. Po ukończeniu uniwersytetu w Toronto, wyjechał do Londynu, gdzie pracował jako scenarzysta w telewizji BBC. Po kilku latach przeniósł się do Nowego Jorku i został pracownikiem stacji CBS. Tworzone przez niego reklamówki i widowiska rozrywkowe cieszyły się wielkim uznaniem.

Na dużym ekranie debiutował w 1962 roku komedią "40 Pounds of Trouble", z udziałem Tony Curtisa. Przełomem w jego karierze był rok 1967, kiedy to zrealizował dwa ważne filmy - komedię wojenną "Rosjanie nadchodzą" oraz głośny, nagrodzony Oscarem kryminał "W upalną noc". W latach 70. Jewison zaczął eksperymentować z różnymi gatunkami filmowymi, czego wynikiem były musicale "Skrzypek na dachu" i "Jesus Christ Superstar" (1973), futurystyczny thriller "Rollerbar" (1975) oraz polityczny dramat "F.I.S.T" (1978). W 1987 roku reżyser został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za obraz "Wpływ księżyca", w którym główną rolę zagrała Cher. Kolejną nagrodę na Berlinale przyniósł Jewisonowi obraz "Huragan" (2001) z Denzelem Washingtonem. W ostatnich latach reżyser powrócił do kręcenia filmów telewizyjnych.

Poza sukcesami kinowymi, Norman Jewison zasłynął jako założyciel szkoły filmowej Canadian Centre for Advanced Film Studies w Toronto (1986). Dwukrotnie uhonorowano go kanadyjskimi odznaczeniami państwowymi za dokonania w dziedzinie filmu (Officer of the Order of Canada 1981 oraz Companion of the Order of Canada 1991). W 2010 roku Amerykańska Gildia Producentów Filmowych przyznała mu nagrodę za całokształt twórczości.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...