Ale kino+
alekino+
Film. Najlepsi reżyserzy Hollywood: Paul Schrader

Najlepsi reżyserzy Hollywood: Paul Schrader

Hollywood's Best Film Directors: Paul Schrader
dokument, USA, 2010, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 4.12.2011 r.
343
Najlepsi reżyserzy Hollywood: Paul Schrader

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka będzie Paul Schrader - reżyser i scenarzysta, autor scenariusza do filmu "Taksówkarz".

Rodzice Paula Schradera pozwolili mu obejrzeć pierwszy film dopiero w wieku 18 lat. Po ukończeniu Uniwersytetu Columbia oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego przygodę z filmem kontynuował jako krytyk filmowy, a pierwszy scenariusz napisał w 1975. Był to skrypt do "Yakuzy", przy którym współpracował ze swoim bratem, Leonardem. Sprzedając go za 325 000 dolarów, ustanowił wówczas rekordową sumę i tym samym uplasował się na szczycie śmietanki Hollywood. Jego pozycja została utrwalona, kiedy Martin Scorsese nakręcił na podstawie jego scenariusza "Taksówkarza". Sukces, jaki osiągnął film, pozwolił Schraderowi zacząć reżyserować. Jednym z jego najbardziej oryginalnych pomysłów (który on i wielu innych ocenia jako najlepszy) jest japońska koprodukcja "Mishima".

Paul Schrader wielokrotnie zasiadał w jury MFF w Berlinie oraz MFF Sundance. Przez lata otrzymał również wiele nominacji do nagród, m.in. do Independent Spirit i Złotych Globów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...