Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: RICHARD DONNER

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: RICHARD DONNER

Hollywood's Best Film Directors: Richard Donner
film dokumentalny, USA, 30 min.

Premiera w Ale kino+: 29.06.2008 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: RICHARD DONNER

Choć najwyższą filmową władzą w Hollywood są bez wątpienia wielkie studia produkcyjne, nie byłoby uwodzicielskiego świata filmów z Fabryki Snów bez wyobraźni reżyserów. Od początku istnienia kina do Hollywood ściągali najlepsi: z Niemiec Fritz Lang, z Polski Ryszard Bolesławski czy sam Siergiej Eisenstain z Rosji. Hollywoodzkiemu urokowi dali się uwieść nawet tacy indywidualiści, jak Roman Polański, Ang Lee, Michael Haneke czy Francois Ozon.

Nowa dokumentalna seria "Najlepsi reżyserzy Hollywood" przedstawia reżyserów, którzy w środowisku filmowym Hollywood mają najwięcej do powiedzenia. Bohaterem tego odcinka jest Richard Donner: twórca "Omenu", jednego z najważniejszych horrorów w historii kina grozy i autor popularności Mela Gibsona, który podbił Hollywood rolą w jego "Zabójczej broni".

Zaczynał jako off-broadwayowski aktor, ale porzucił scenę i w 1958 roku przyjechał do Kalifornii. Zaczął pracować dla telewizji, co okazjonalnie robi do dziś. Z początku zajmował się adaptacjami teatralnymi, później coraz chętniej sięgał po formę dokumentu, jednak największy rozgłos przyniosła mu praca przy znanych serialach, jak "Poszukiwany: żywy lub martwy", "Strefa mroku", "Route 66", "Ulice San Francisco" czy "Kojak".

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1961 roku dramatem przygodowym "X-15", który jednak przeszedł bez echa. Donner próbował później różnych gatunków: "Lola" (1969) była romansem z nietypową kreacją Charlesa Bronsona, a rok wcześniej reżyser zaprezentował komedię "Sól i pieprz". Strzałem w dziesiątkę okazał się dopiero horror - słynny i uznany za kultowy "Omen" (1976), w który Gregory Peck wcielił się w ojczyma słodkiego chłopca z szatańską duszą. Nagrodzony Oscarem za muzykę i nominowany do Złotego Globu film okazał się sukcesem tak wielkim, że Donner z dnia na dzień stał się gwiazdą Hollywood. Dwa lata później bez problemu znalazł środki, aby nakręcić "Supermana" - pierwszy film o komiksowym bohaterze, w którego wcielił się wówczas niezapomniany Christopher Reeve (towarzyszyły mu takie ikony kina, jak Marlon Brando czy Gene Hackman). Kiedy jednak Donner był w trakcie zdjęć do drugiej części "Supermana", konflikt z producentami pozbawił go możliwości dokończenia pracy. Zastąpił go błyskawicznie Richard Lester, a kiedy film wszedł do kin, Donner ogłosił, że przynajmniej połowa tego, co widzi na ekranie, jest efektem jego pracy.

Po przykrej historii z Supermanem, Donner znalazł pocieszenie w młodzieżowym, widowiskowym filmie "The Goonies", którego scenariusz napisał Chris Columbus, a wyprodukował go sam Steven Spielberg. Dwa lata później Donner znów wykazał się talentem do kinowych megahitów - na ekrany weszła pierwsza część "Zabójczej broni", która nie tylko dała Hollywood Mela Gibsona, ale również zmieniła oblicze filmu sensacyjnego. Nominowany do Oscara film już dwa lata później doczekał się swojego pierwszego sequela, a kolejne weszły na ekrany w 1992 i 1998 roku. Donner jednak, mimo sukcesów, nie zapomniał o Supermanie i w 2006 roku zrealizował w wersji DVD swoją wersję drugiej części przygód Clarka Kenta. Większość materiału pochodziło z produkcji w 1980 roku, resztę realizatorzy dokręcili z udziałem dublera Christophera Reeve'a (aktor zmarł dwa lata wcześniej na atak serca).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...