Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ROB COHEN

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ROB COHEN

Hollywood's Best Film Directors: Rob Cohen
dokument, USA, 2010, 26 min.

Premiera w Ale kino+: 30.10.2011 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ROB COHEN

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka będzie Rob Cohen - specjalista od efektownych filmów akcji.

Rob Cohen debiutował w 1980 roku obrazem "A Small Circle of Friends", którego akcja rozgrywa się w środowisku studentów Harvardu. Cohen miał już wówczas ugruntowaną pozycję producenta filmowego i telewizyjnego - wyprodukował m.in. musicale z Dianą Ross, "Mahogony" (1975) i "The Wiz" (1978), oraz film "Thank God it's Friday" Roberta Klane'a. Do końca lat 80. zajmował się reżyserią seriali telewizyjnych. W 1993 roku powrócił do pełnego metrażu historią życia mistrza karate - "Smok: historia Bruce'a Lee". Trzy lata później nakręcił thriller "Tunel" z Sylvestrem Stallone w roli głównej. W 1996 roku zrealizował przygodowy obraz "Ostatni smok". Film został uhonorowany nagrodą Saturna, otrzymał także nominację do Oscara w kategorii "najlepsze efekty wizualne". Ogromnym uznaniem cieszył się telewizyjny obraz Cohena "Ludzie rozrywki" (1998), w którym wystąpili m.in. Ray Liotta jako Frank Sinatra oraz Joe Mantegna jako Dean Martin. Film otrzymał aż 11 nominacji do nagrody Emmy.

W 2001 roku Cohen stanął za kamerą filmu akcji "Szybcy i wściekli". Film, którego akcja skupia się na walkach między gangami, doczekał się aż pięciu kontynuacji. Sporą sławę przyniósł reżyserowi obraz "XXX", opowiadający o notorycznie łamiącym prawo miłośniku sportów ekstremalnych. Jego kolejny film, nakręcony wspólnie z W.D. Richterem, "Niewidzialny" (2005), nie zdobył szerszego rozgłosu. W 2006 roku Cohen powrócił na duży ekran filmem przygodowym "Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka", za który otrzymał nominację do nagrody Saturna.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...