Ale kino+
alekino+
Film. NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ROGER DONALDSON

NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ROGER DONALDSON

Hollywood's Best Film Directors: Roger Donaldson
film dokumentalny, USA, 2007, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 9.08.2009 r.
343
NAJLEPSI REŻYSERZY HOLLYWOOD: ROGER DONALDSON

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których filmy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem tego odcinka jest Roger Donaldson - australijski reżyser, producent i scenarzysta, autor katastroficznej "Góry Dantego" czy "Angielskiej roboty".

Początki filmowej kariery Rogera Donaldsona wiążą się z odrodzeniem nowozelandzkiej kinematografii. Australijczyk, który do Nowej Zelandii przybył w wieku 19 lat, by rozpocząć karierę fotografa, stopniowo kierował się w stronę kina. Po pierwszych dokumentalnych próbach i zrealizowanej dla nowozelandzkiej telewizji serii krótkich filmów "Winners and Losers", pełnometrażowy debiut pozostawał jedynie kwestią czasu. W 1977 nakręcił "Śpiące psy" - pierwszy film tamtejszej kinematografii, który doczekał się premiery w USA.

Przygodę z Hollywood rozpoczął od nowej wersji "Buntu na Bounty", pokazywanej w konkursie głównym na MFF w Cannes w 1984 roku. Mimo przychylnej prasy i znakomitej obsady, w skład której weszli Mel Gibson, Anthony Hopkins, Laurence Olivier i Daniel Day-Lewis, film okazał się komercyjną klapą. Publiczność doceniła dopiero thriller "Bez wyjścia" (1987) z Kevinem Costnerem i Genem Hackmanem, posiadający jedno z najbardziej zaskakujących zakończeń w historii kina. Donaldson konsekwentnie unikał zaszufladkowania w konkretnym filmowym gatunku. Zmianę stylistyki przyniósł "Koktajl" (1988), w którym Tom Cruise stanął za barem. Lata 90. to tak różne filmy, jak komediowy "Sprzedawca cadillaków" (1990) z brawurowymi kreacjami Tima Robbinsa i Robina Williamsa, remake słynnej "Ucieczki gangstera" (1994), fantastyczno-naukowy "Gatunek" (1995) czy katastroficzna "Góra Dantego" (1997) z Piercem Brosnanem i Lindą Hamilton.

Ostatnie lata zwiastują zwyżkę formy reżysera. W 2005 zdecydował się na nostalgiczną podróż w przeszłość kręcąc, uznaną za najlepszy film sezonu w Nowej Zelandii, "Prawdziwą historię". O realizacji tej biograficznej historii Donaldson marzył od czasu, gdy w 1972 roku nakręcił dokument o motocykliście marzycielu Burcie Munro ("Offerings to the God of Speed"). Ostatnim, jak dotąd, obrazem zrealizowanym przez Rogera Donaldsona jest "Angielska robota", oparta na prawdziwych wydarzeniach historia brawurowego napadu na londyński bank w 1971 roku, z Jasonem Stathamem w roli głównej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...