Ale kino+
alekino+
Film. Najlepsi reżyserzy Hollywood: Ron Howard

Najlepsi reżyserzy Hollywood: Ron Howard

Hollywood's Best Film Directors: Ron Howard
film dokumentalny, USA, 25 min.

Premiera w Ale kino+: 17.02.2013 r.
343
Najlepsi reżyserzy Hollywood: Ron Howard

Dokumentalna seria poświęcona reżyserom, których obrazy od lat elektryzują kinomanów. Bohaterem kolejnego odcinka będzie twórca "Pięknego umysłu" Ron Howard.

RON HOWARD od dziecka związany był z przemysłem filmowym. Już jako półtoraroczny maluch występował w serialu "Frontier Woman" a jako 4-latek pojawił się w produkcji "Playhouse 9". Aktorską popularność przyniosły mu występy w programie telewizyjnym "The Andy Griffith Show" i kilkuletni udział w serialu "Happy Days". Jego rola w filmie "Rewolwerowiec" (1976) została wyróżniona nominacją do Złotych Globów.

Jako reżyser debiutował w 1978 roku komedią "Grand Theft Auto". Miał wówczas 26 lat i już wiedział, że to właśnie reżyseria i produkcja będą jego sposobem na życie. W latach 80. kręcił głównie komedie. Z tego okresu pochodzą m.in. "Nocna zmiana" (1982), "Plusk" (1984) czy "Spokojnie tatuśku" (1989). W 1986 roku wraz z przyjacielem Brianem Grazerem założyli firmę producencką "Imagine Films Entertainment". W ich wytwórni powstały takie filmy, jak: "Gruby i chudszy", "Kłamca, Kłamca" czy "Zawód: reporter".

W 1991 roku Howard stanął za kamerą dramatu "Ognisty podmuch", który okazał się ogromnym sukcesem kasowym i otrzymał cztery nominacje do Oscara. Rok później na ekranach kin pojawiła się wyreżyserowana przez niego romantyczna historia miłosna "Za horyzontem" z Tomem Cruise'em i Nicole Kidman. W 1995 roku nakręcił jeden z najważniejszych filmów swojej karierze - "Apollo 13", który otrzymał aż dziewięć nominacji do Oscara i przyniósł Howardowi nagrodę dla Najlepszego Reżysera przyznawaną przez Gildię Amerykańskich Reżyserów Filmowych. Nagrodę Akademii otrzymał w 2002 roku za obraz "Piękny umysł". Film uhonorowano także Złotym Globem. W 2003 roku Howard wyreżyserował trzymający w napięciu western "Zaginione" z Cate Blanchett i Tommy Lee Jonesem. Kolejne ważne obrazy na jego koncie, to "Człowiek ringu" (2005), nominowany do Oscara "Frost/Nixon" (2008) oraz adaptacje prozy Dana Browna - "Kod Leonarda da Vinci" (2006) i "Ludzie i anioły" (2009).


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...